VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: 12 ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 03:53:19 02/21/12 Tue
Author: rX
Subject: reakcia na "zábavný príspevok" občana The810
In reply to: DrX 's message, "Slovakia - the bannana republic with the worst regional disparities in the EU" on 09:11:15 12/15/11 Thu

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=88747823#post88747823

Že ťa huba nebolí ... (resp. že ťa prsty nebolia, takú sprostosť napísať). Ale, možno si len chcel skúsiť, či niekto zareaguje. Tak tu to máš:

BA kraj má najhustejšiu dialničnú sieť s napojením na 3 krajiny a vrátane miliónového tunela, za ktorú blaváci ani NEPLATIA.

Do BA kraja sa odvádzajú cestné dane z celého Slovenska, lebo firemné centrály si tam registrujú autá, ktoré ničia všetky cesty.

BA kraj dostáva v aktuálnom programovom období najviac peňazí z Eurofondov na dopravu. Napr. ide sa stavať železničný tunel za 500 mil EUR (viď graf zverejnený na železničnom fóre).

Ďalej národné štadióny, divadlá, zdravotné centra, atď atď.

Aktuálne sa vám dáva 90mil EUR na letisko, ktoré ani sami nechcete používať (ale princíp, že peniaze nesmú ísť nikam inam len do BA musí byť aj tak zachovaný).

Pritom skorumpovaná blavocentristická vláda s parlamentom, v ktorom sú 2/5 blaváci, stále hrabe len pre seba, teda pre BA. No ale poplač si... určite vyvoláš veľa súcitu, a možno ti ľudia začnú posielať dobrovoľné príspevky, chudáčik bratislavský nespravodlivo okrádaný (alebo len do seba zahľadený chrapúň?).

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Replies:

 • Reakcia na isteho johhana -- rX, 02:51:05 03/30/12 Fri
  Post a message:
  This forum requires an account to post.
  [ Create Account ]
  [ Login ]
  [ Contact Forum Admin ]


  Forum timezone: GMT-8
  VF Version: 3.00b, ConfDB:
  Before posting please read our privacy policy.
  VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
  Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.