VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: 1[2] ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 06:49:01 06/15/11 Wed
Author: DrX
Subject: Situácia u okolitých aerolínií a na okolitých letiskách a dopad na KSC

Popozeral som sa, ako sa v súčasnosti darí (de facto niekoľko krát skrachovaným) národným aerolíniám našich okolitých štátikov.

Malév je ďalej v červených číslach, ale štát ho drží (a Európska komisia vyšetruje pre neoprávnenú štátnu pomoc) [1]. Ale budapeštianskemu letisku sa mimoriadne darí [2], tak možno z toho fakt Malév vylezie (aj keď, očakávajú vyrovnanie do dvoch rokov - čo je jasne priveľmi ďaleko na to, aby to mohli myslieť vážne).

ČSA sú na tom skutočne zle, každý rok vyrobia obrovskú stratu, a už ich vyšetruje aj EÚ [3a]. Aj celé pražské letisko sa potápa [3]. Naviac, budúci rok sa otvára veľké berlínske letisko, čo Prahe odoberie ešte viac ľudí. Takže popri Viedni, Mníchovu a Berlíne do 5 hodín majú v Prahe fakt biedne šance.

Austrianu sa relatívne darí aj napriek problémom v Ázii a Afrike [4] (za reštrukturalizáciu ich pochválila aj matka-Lufthansa [5]). Počet pasažierov im rastie hlavne v Európe. A aj letisko Viedeň zaznamenáva výrazne nárasty pasažierov.

LOT ide budúci rok do privatizácie, takže tam je tiež všetko OK. [6]

Suma sumárum: v Košiciach sa dá očakávať rozvoj Austrianu a ČSA, dokým tí druhí neskrachujú. Viem si predstaviť aj to, že keď ČSA pochopia, že tá ich nová báza v BTS má pri VIE nulovú šancu, že časť z nej presunú do Košíc. Napr. taký obedový let na CDG, AMS, alebo FCO by úplne stačil. Tak uvažujte, bratři češi.


[1] http://atwonline.com/airline-finance-data/news/malev-profitability-still-18-24-months-away-0613
[2] http://www.bud.hu/english/media_room/media_releases/?article_hid=11225
[3a] http://in.reuters.com/article/2011/02/23/eu-czechairlines-idINLDE71M13S20110223
[3] http://www.ceskapozice.cz/en/business/companies/prague-airport-faces-rising-competition-passenger-loss
[4] http://www.at.aero.de/news-12848/Austrian-mit-leichtem-Zuwachs.html
[5] http://www.at.aero.de/news-12810/Lufthansa-gibt-AUA-Sanierung-gute-Noten.html
[6] http://www.centreforaviation.com/news/2011/06/14/lot-pursues-new-east-meets-west-strategy-ahead-of-1h2012-privatisation/page1

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

[ Contact Forum Admin ]


Forum timezone: GMT-8
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.