VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: 1[2] ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 01:44:30 03/05/08 Wed
Author: DrX
Subject: Východ láka voľnými ľuďmi
In reply to: Dialniciar 's message, "Pre investorov v chudobných regiónoch už dnes nemá kto robiť" on 03:25:47 02/26/08 Tue

http://ekonomika.etrend.sk/128495/slovensko/vychod-laka-volnymi-ludmi


Východ láka voľnými ľuďmi
Výhodu lacnej pracovnej sily v niektorých lokalitách oslabujú nepripravené pozemky
[5.3.2008, TREND / Ivan Haluza]

Okrem rastúceho sebavedomia úspešnejších miest pri dopĺňaní investorskej zostavy posledné dva roky ukazujú, že z väčšieho záujmu investorov sa tešia regióny, ktoré o tom donedávna len snívali. Investori smerujú na juh stredného Slovenska a na východ.

Nádejajú sa, že tam skôr získajú voľných – prípadne aj lacných – zamestnancov. Rátajú s tým, že o pár rokov tam dôjdu nové cestné ťahy. Okrem toho, k fabrikám v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou dostanú väčšie vládne stimuly.

NEPREHLIADNITE:
* Mestá už nechcú každého investora
* Máte dosť ľudí? Pýtajú sa investori

Inšpirácia

Nové smerovanie investorov podporujú štatistiky vládnej investičnej agentúry SARIO. Vlani zo 64 nových projektov skončila v Košickom kraji jedna štvrtina. Ich počet sa medziročne zdvojnásobil. Rast ukazuje i monitoring plánovanej výstavby priemyselných fabrík TREND Analyses. Vyplýva z neho, že donedávna menej atraktívne regióny vlani dobiehali západ krajiny. Či ho dokonca prekonávali. V Košickom kraji bola ohlásená výstavba 21, v Prešovskom 15 nových veľkých fabrík. Na porovnanie, v nitrianskom regióne ich bolo 19 a v trenčianskom desať.

Aj v minulosti na východ prichádzali koncerny zvučných mien. No väčšinou kupovali zabehnuté výroby. Tak ako napríklad košické oceliarne prevzal americký U.S. Steel, Drevokombinát Šariš zasa rakúsky Kronospan a výroby syntetických vlákien bývalého humenského Chemlonu sa ujala francúzska Rhodia. Investícií na zelenej lúke – napríklad brazílskeho Embraca do Spišskej Novej Vsi a Unomedical do Michaloviec – bolo poskromne.

Svetlá výnimka väčšieho rozsahu bol Kechnec. Tamojšia samospráva v uplynulých rokoch vytvorila celkom novú priemyselnú zónu. Dnes v nej sídli desiatka podnikov, ktorá zamestnáva tri tisícky ľudí. Príkladom Kechnecu sa evidentne inšpirovali ďalšie mestá a obce. Napríklad Kežmarok, ktorý pre záujemcov pripravil 20-hektárový priemyselný park. „Pred pár rokmi som zháňal akéhokoľvek investora. Bol som rád, že som získal aspoň Treves [francúzskeho výrobcu opierok do automobilov],“ spomína primátor Igor Šajtlava. Teraz sedím a investori chodia za mnou, pochvaľuje si.

Za ľuďmi

Konkrétne, ostaným prírastkom do kežmarského areálu je ruský výrobca liečiv Technomed. Na jar začína stavať výrobno-vývojový komplex za pol miliardy korún pre vyše 300 ľudí. Okrem toho mesto rokuje s americkým výrobcom žiletiek a holandským výrobcom toaliet do lietadiel a cestných karavanov (ich mená primátor, aspoň nateraz, nechce prezradiť). Expandovať chcú aj etablovaní investori, Treves a Hengstler, ktorý vyrába elektrotechnické komponenty.

Suma sumárum, v Kežmarku má v najbližšom čase pribudnúť niekoľko stoviek pracovných miest. „Investori idú za voľnými ľuďmi a vyššími investičnými stimulmi. A manažérov láka i blízkosť Vysokých Tatier,“ vysvetľuje I. Šajtlava. Východ má oproti západu skutočne papierovú „výhodu“ vo vyššej nezamestnanosti a nižších mzdách. Kým na celom západe sa drží pod desiatimi percentami, v regióne Košíc a Prešova je v niektorých okresoch takmer dvojnásobná. A na Gemeri, v okolí Rimavskej Soboty a Tornale presahuje 25 percent. Napríklad v Prešovskom kraji bola predvlani priemerná mzda 14-tisíc korún, o štvrtinu nižšia než v Trnavskom.

Teóriu o tom, že za atraktivitou východu stojí najmä ponuka voľných pracovníkov, schvaľuje aj prednosta Bardejova Juraj Popjak. V centre horného Šariša sa vlani usadil nemecký Kamax. Vo výrobe skrutiek pre automobilový priemysel zamestnal 40 ľudí, no v dlhodobom výhľade plánuje ich počet zvýšiť na 650. A to nie je všetko. Záujem o Bardejov je veľký. Taký veľký, že mesto uvažuje o ďalšom priemyselnom parku. „Veríme, že ako budú pribúdať fabriky, začnú sa vracať naši ľudia, ktorí dochádzajú za prácou do automobiliek na západe krajiny,“ hovorí J. Popjak.

Aj domáci

Boom záujmu investorov – opäť pre voľných ľudí – zažíva Humenné. Talianske Odrati a Miflex tam chcú vyrábať gumové hadice do práčok, rakúska Viena International zasa kovové súčiastky. Rakúšania pritom už na Slovensku jednu fabriku majú. V Martine pre nich robí šesťsto pracovníkov.

Na východ netiahnu iba zahraniční investori, ale i domáci. Napríklad producent hygienických potrieb Celltex – vo fabrike pri Bratislave momentálne zamestnáva stovku ľudí – chce vyrábať pri Rožňave. A zamestnať tam dvesto pracovníkov. Spolumajiteľ firmy Peter Grivna konštatuje, že pri hlavnom meste by ich za takú nízku cenu sotva našli: „V Rožňave sme ešte žiaden výber ani nezačali, a ľudia sa na nás už vypytujú, kedy sa môžu uchádzať o prácu.“

Pravda, východniari nemôžu čakať, že ich výhoda v dostatku lacnejších ľudí potrvá večne. Ako pripomína šéf developerskej firmy Hrivis dealing Michal Mrník, kvôli cene práce východ už teraz prichádza o niektoré jednoduchšie výroby. Napríklad o nový park Hrivisu pri Michalovciach sa pôvodne zaujímal istý výrobca káblových zväzkov a jeden producent airbagov. Napokon šli obaja do Rumunska.

Stimulujúce pozemky

V niektorých prípadoch výhodu dostupnej – a lacnej – pracovnej sily oslabujú nepripravené pozemky. Taký Prešov môže hovoriť o šťastí. Mesto vlani získalo skutočne významného investora. Americký Lear chce vo výrobe autosedačiek zamestnať päťsto ľudí, čo by ho zaradilo medzi najväčších zamestnávateľov v regióne. Prešov má však dlhoročné problémy s výberom a vykúpením pozemkov pre priemyselný park. Američania sa preto usídlili v starších halách po skrachovanom ZPA Křižík.

No nie všetci sú takí odhodlaní. Nemecký Richard Fritz chcel v prešovskej lokalite Záborské rozbehnúť závod na autosklá s tristo ľuďmi. No keďže plocha nebola zo strany samosprávy pripravená – a aj preto, že štát otáľal so schvaľovaním investičných stimulov –, sa firma usídlila v neďalekej Haniske. Ale už s menšou výrobou pre sto ľudí. Vedúca odboru strategického rozvoja prešovského magistrátu Ľubica Tomášová tvrdí, že problémy s pozemkami v Záborskom vyriešia „v najbližších mesiacoch“. Podľa nej má o park už teraz záujem viacero automobilových subdodávateľov.

Rozmyslel si to aj švajčiarsky Ronal, ktorý na východe zvažoval investíciu za 2,5 miliardy korún. V Trebišove chcel vo výrobe hliníkových diskov do automobilových kolies zamestnať pol tisícky ľudí. „Už dlho sa nám neohlásili. Mrzí nás to,“ hovorí primátor Trebišova Vladimír Anďal. Dôvod, ako tvrdí, nepozná, firma ho komunikovať nechce. Mestu sa už skôr podarilo získať aspoň dánskeho výrobcu kovového nábytku Blika. Ten tam má závod pre 200 ľudí a v krátkom čase začne fabriku budovať zatiaľ nespresnený rakúsky výrobca technológií pre vodné elektrárne.

Foto - Ivan Fleischer

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Replies:


[ Contact Forum Admin ]


Forum timezone: GMT-8
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.