VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: 12 ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 01:56:08 04/06/12 Fri
Author: rX
Subject: Politici zo zkrachovanych stran byvalej koalicie o blavastane
In reply to: DrX 's message, "Slovakia - the bannana republic with the worst regional disparities in the EU" on 09:11:15 12/15/11 Thu

... zrazu, po volbach, uz je im jasne, ze nie je celkom OK, ked je Slovensko jeden volebny obvod, kedze potom to skonci tak, ze cely parlament je plny blavakov. Uz vidim, ako sa kvoli tomu cokolvek zmeni...


Žitňanská: Fico hovorí o zmenách, aby sa zabetónoval

Lucia Žitňanská neverí tomu, že Fico preferuje zmenu volebného systému, ktorá zvýhodňuje iné strany ako Smer.

BRATISLAVA. Predseda Smeru a dezignovaný premiér Robert Fico vypúšťa balóniky o zmene volebného systému, aby sa zabetónoval.

Pred rokovaním piatich budúcich opozičných strán to vyhlásila podpredsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská.

"Povedzme si pravdu. Ja neverím tomu, že z Roberta Fica je zrazu kovaný demokrat, ktorý by preferoval volebný systém zvýhodňujúci iné strany ako Smer. Nie som naivná, aby som si myslela, že Smer s 83 poslancami teraz má víziu volebného systému, ktorý je bližšie k občanovi," zdôraznila Žitňanská.

Podľa jej slov je dôležité, že ešte nepoznáme vládu ani jej programové vyhlásenie a Fico len skúša, kam až sa dá ísť, čo je a čo nie je priechodné.

Žitňanská podľa vlastných slov netvrdí, že treba zachovať súčasný stav, avšak "chce solídnu debatu".
gal.jpg
Predstava, že by po novom v parlamente zasadla nejaká fantastická stovka, z ktorej každý by mal senzačné schopnosti, neplatí, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Matovič: Je to o dohode

Predseda KDH Ján Figeľ upozornil, že ešte neexistuje konkrétny návrh a politická diskusia o zmene volebného systému si vyžaduje väčší konsenzus.

"Slovensko do čias vzniku prvej ČSR tradične rozvíjalo pomerný volebný systém. Ten má svoje výhody aj svoje slabiny, ale KDH podporuje skôr návrat k viacerým volebným obvodom, čo priblíži zvolených poslancov a občanov, oslabuje to centralizmus a posilňuje aj istý regionálny rozmer v NR SR. Toto považujeme za rozumnejší kompromis," vysvetlil Figeľ.

Líder Mosta Béla Bugár by bol pri zmenách, o ktorých uvažuje Smer, veľmi opatrný.

"Lebo každá zmena môže byť použitá v prospech najsilnejšej strany," povedal. K úvahám, ktoré sa šíria, sa nechce vyjadrovať, chce vidieť konkrétny návrh.

"Úvahy ma nejako nezaujímajú, potrebujem vidieť celý systém. Na jednej strane sa má znížiť počet poslancov, potom sú tu rôzne úvahy o zmene počtu volebných obvodov. Chcem to vidieť, lebo je to veľmi citlivá politická otázka," zdôvodnil.

Podľa šéfa OĽaNO Igora Matoviča je zníženie počtu poslancov, ktoré Smer tiež pripúšťa, dobrá vec.

"Navrhovali sme to v minulom volebnom období ako jediní. Smer bol vtedy proti. Hovorili, že je to populizmus, no my sa tak správať voči ich návrhu nebudeme a podporíme to," uistil.

Matovič sa zároveň domnieva, že dobrou vecou by bolo aj zvýšenie počtu volebných obvodov. "Ale je to o dohode. Uvidíme, či sa to stihne v tomto volebnom období. Jeden plus tri obvody by bol dobrý systém, aby to bolo bližšie k občanovi," dodal.

SaS sa k prípadným zmenám zatiaľ vyjadriť nechce.

"Chceme vidieť konkrétny návrh. Vieme si predstaviť diskusiu o zmenách, ale musia byť konkrétne. Kým nie je konkrétny návrh, nebudeme reagovať," povedal Daniel Krajcer (SaS).
Fico chce rokovať s opozíciou

Rokovanie o zmene volebného systému, po ktorom opozícia volá, už líder Smeru Robert Fico prisľúbil.

V pondelok na tlačovej konferencii povedal, že Smer uvažuje o zmene volebného systému, avšak k takémuto kroku pristúpi len v prípade, že na ňom bude existovať dohoda s relevantnými opozičnými subjektmi.

"Chceme s ostatnými stranami hovoriť o volebnom systéme. Je možné zmeniť ho obyčajným zákonom. Dávam prísľub, že neprijmeme zmenu volebného systému bez dohody relevantných politických strán," povedal Fico.

Cieľom takejto zmeny by malo byť vyššie reflektovanie vôle voliča, ale napríklad aj lepšie zohľadnenie regiónov v parlamente.

Na otázku, aký počet strán by Smer považoval za dostatočný na dohodu o zmene volebného systému, Fico reagoval, že sa asi ťažko dosiahne rovnaká vôľa všetkých 150 poslancov, mohla by sa však nájsť ústavná väčšina, ktorá by takýto krok podporila.

Smer sa o ňu bude snažiť, aj keď na zmenu volebného systému potrebná nie je.

"Pokiaľ nebude dohoda, nemá zmysel meniť volebný systém," zdôraznil Fico s tým, že nie je jeho cieľom meniť volebný systém tak, aby vyhovoval len jeho strane.

utorok 27. 3. 2012 15:14 | Copyright © TASR 2012

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6316255/zitnanska-fico-hovori-o-zmenach-aby-sa-zabetonoval.html

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Replies:

 • Reakcia na wuane -- rX, 01:11:38 04/09/12 Mon
  Post a message:
  This forum requires an account to post.
  [ Create Account ]
  [ Login ]
  [ Contact Forum Admin ]


  Forum timezone: GMT-8
  VF Version: 3.00b, ConfDB:
  Before posting please read our privacy policy.
  VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
  Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.