VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: 1 ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 16:57:17 02/08/06 Wed
Author: Mette
Subject: Funderingar och reflektioner

Hej..

Var o tränade boule i Tibro i måndags och fick veta att Elinor INTE var uttagen till Svenska Damcupen vilket förvånade mig oerhört mycket.

Jag är iofs en av dom nyaste i klubben och en av dom främsta anledningarna till att jag från början ville vara med var att BKS är kända för att ta hand om sina medlemmar och att dom flesta av medlemmarna håller hög klass i boule sammanhang.

Det jag har sett är den respekten BKS har ute i landet och hos andra klubbar för deras attityd mot andra klubbar och supporten mot sina egna medlemmar som ni gärna framhåller till o från till mig iaf och visar stolthet över.

För mig har det varit en ära att få bli medlem i eran klubb på flera sätt och vet att jag kommer bli en av dom i klubben som ni kommer räkna med när jag har visat mera vad jag går för och inte är lika tyst som jag hittils har valt att vara.

I början när jag möter nya människor är jag sällan mera talför o det passar mig inget jag mår dåligt av och har definitivt inget dåligt självförtroende om nu någon har funderat tanken. Jag väljer det tills jag vet vem jag har runt mig och har en bra människokännedom.

En sak vet jag och det är att Elinor skulle varit självskriven i Svenska Damcupen hon är uttagen till landslaget och duger inte i en del andra sammanhang..

Jag var tvungen att ringa Elinor igår o fråga om hon hade ev tackat nej till att vara med fick veta att det inte var så och att hon jämställdes med mig (min åsikt) att inte ens duga som reserv känns väldigt konstigt. Tror faktiskt att ni skulle kunnat haft nytta av mig som reserv också med tanke på att jag tränar flera ggr varje vecka o vet att jag hela tiden presterar bättre så jag hade knappast skämt ut laget i sig.

Som jag minns det skulle det satsas extra mycket på de spelare som var beredda på att satsa och Elinor är en av dom som visar det att hon sedan har en couch/tränare som Johan är en fördel som få av oss har förmånen att ha så nära.

Skulle gärna vilja veta vad det är som gör att Elinor inte kvalar Svenska Damcupen om hon anses för dålig i sitt spel vilket jag personligen har svårt att se om det sedan skulle handla om personkemi så anser jag att det är något man sköter utanför träningar/tävlingar inte på plan o definitivt inte om vi ska fortsätta vara ett av dom bättre kanske den bästa boule-klubben i Sverige.

Trotts allt har vi många bra spelare hos oss som vi ska vara rädda om och garanterat stolta över. Vi är en liten klubb och med flera elitspelare och vi kan bara bli bättre om vi är rädda om varandra.

Anser att rak kommunikation är bara positivt för oss alla så det inte uppstår konstigheter i något avseende och det man ev ogillar borde ju lätt kunna åtgärdas med tanke på att vi alla är vuxna individer med respekt för att vi alla har egna personligheter som bör beaktas i största möjliga mån.

Ser fram mot att tävla med dig framöver Elinor uttryckte mig inte tillräckligt tydligt igår var annat som upptog mina tankar just då och faktiskt första gången som vi har pratat med varandra kan inte annat än säga att jag tyckte mycket om vårat samtal och den rakhet vi hade i våran kommunikation ser fram mot att bli granne med dig i sommar.

Kramar Mette
Mob; 073-832 23 66

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Post a message:
This forum requires an account to post.
[ Create Account ]
[ Login ]
[ Contact Forum Admin ]


Forum timezone: GMT+1
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.