VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: 1[2]3 ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 22.09.2003 18:58:04
Author: Sanni
Subject: Re: Näyttelystä
In reply to: Topi 's message, "Näyttelystä" on 22.09.2003 14:23:35

Hmm.. No eikös se niin ole että osallistuu yhteen viralliseen luokkaan ja sen lisäksi muihin!?=) Se on vaan jos voittaa oman luokkansa niin silloin pääsee jatkoon jossa on taas muita oman luokkansa voittaneita. Siksi samoja koiria on useamman kerran kehässä. Jos oikei ymmärsin kysymuksesi niin toivottavasti tässä oikea ja ymmärrettävä vastaus=)

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Replies:

[> Re: Näyttelystä -- P. Koskinen, 23.09.2003 12:37:54

Koirahan ei voi näyttelyssä ilmoittautua kuin yhteen viralliseen luokkaan ja taas nk. lisäluokkiin ei ole rajoituksia. Otetaanpa esimerkiksi päänäyttelynvoittaja Sundance Eddie at D.A.'s eli kotoisammin Edi.
Se osallistui viralliseen luokkaan eli urokset yli yksi vuotiaat, puolikarkeat ja karkeat, yli 12.5". Edi voitti tämän luokan ja meni nk. jatkoon. Eli seuraavan kerran se kisasi kehässä parhaat yli vuotiset, urokset ja nartut yli 12,5", mukana siis kaikki punaisen ruusukkeen saaneet yli 12,5", sileät, puolikarkeat ja karkeat yli vuotiset, urokset ja nartut.
Eli tässä kehässä voi maksimissaan olla 4 koiraa, siis kaksi urosta ja kaksi narttua. Näistä tuomari valitsee parhaan yli 12.5" ja varan. Nämä kaksi kilpailevat sitten näyttelyn voitosta parhaan 12,5" ja alle sekä varan kanssa. Tosin tuomari voi näistä neljästä ottaa näyttelynvoittaja kehään vain kaksi.

Pentuluokissa edetään aivan samalla tavalla. Yleensä vain ei kaikissa pentuluokissa ole edustajia.

Olisihan se aika ihmeellistä, että näyttelynvoittaja ei voittaisi lisäluokissakin tai ainakin sijoittuisi kärkeen. Tällöin ihmetyttäisi tuomarin linja. Jos taas halutaan muita voittajia, täytyy rajoittaa lisaluokkiin osallistumista.
Asianhan voisi ottaa esille vaikkapa seuraavassa vuosikokouksessa.

Tähän loppuun voinkin sanoa, että ainahan ollutniin, että jotkut koirat pärjäävät ja ovat huipulla muutaman vuoden ja taas tulee uusi ja fressi koira ja taas valta vaihtuu.

Hyvää alkavaa metsästyskautta kaikille!

p.s. Niitä juttuja sinne vuosijulkaisuun ja SASSIIN!

Päivi Koskinen


[ Edit | View ]

[> [> Re: Näyttelystä -- topi, 23.09.2003 16:46:28

Kiitos vastauksista!
Nyt ymmärtää taas tämäkin aloittelija vähän enemmän. Tottakai paras koira voittakoon ja olen aivan samaa mieltä, että jos tuomari muuttaisi mieltään kisan edetessä, ihmetyttäisi se kyllä.
Ensimmäisen näyttelyni jälkeen olen kuitenkin sitä mieltä että enemmän "uusia" koiria/voittajia kehään, säilyy mielenkiinto loppuun asti paremmin, eikä halli ole lähes tyhjä kun viimeiset luokat kisaavat, vai auttaisikohan?
Siitä näyttely oli mukava, etten nähnyt/kuullut kovin montaa todella tosissaan kilpailua ottavaa ohjaajaa.
p.s Mitä on sitten varavoittajat ja b-luokan kilpailijat?


[ Edit | View ]

[> [> [> Re: Näyttelystä -- Sanni, 23.09.2003 17:04:55

Varavoittaja.. Eikö se ole niinkun kakkonen? B-finaali on niille koirille jotka eivät sijoittuneet, eli saaneet ruusuketta missään virallisessa luokassa. Olin kasvattini kanssa B-finaalissa ja Santeri voitti sen. Se on aika iso ja ei pärjännyt pienemmille koirille, siellä se sitten palkittiin sitkeästä yrittämisestä=)


[ Edit | View ]



[ Contact Forum Admin ]


Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.