VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 1[2]3456 ]
Subject: Re: Todellinen löytö - villiksiä 60 vuotta taaksepäin!


Author:
Outi Tenho
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 11:58:15 03/31/03 Mon
Author Host/IP: 213.28.131.218
In reply to: Saana Santalahti 's message, "Todellinen löytö - villiksiä 60 vuotta taaksepäin!" on 19:29:01 03/27/03 Thu

Onneksi olkoon löydöstä!
Jo teosta näkemättä arvaa vuosiluvun perusteella, että varmasti ovat koirien trimmaukset erilaisia.

Mutta ovatkohan otsatukat todella pois ajettu vai päätukka toisin kiinnitetty? Korkea otsapenger on virhe villakoiralla ja ennen tätä rotuominaisuutta korostettiin solmimalla tukka taa'emmaksi kuin nykyään ja vielä edestä sileäksi. Nykyinen näyttelypompulointihan on tämän vastakohta: otsatukalla muotoillaan koiralle otsapenger.

Vaikka tänä päivänä villakoirat näyttelyissä ovat kovin erinäköisiä kuin vaikkapa 60vuotta sitten, yksi ei ole muuttunut: me villakoirien kanssa puuhastelevat ihmiset olemme kautta aikojen aina yhtä innokkaita ja uutteria tuomaan koiramme esille parhaassa mahdollisessa valossa! Oli tuo valo sitten milläkin hetkellä mikä tahansa.
Ja kun oikein asiaa miettiin, niin kunniaa rotumääritelmän lukeneille ulkomuototuomareille, jotka ovat saattaneet villakoiran läpi vuosikymmenten hyvin samannäköisenä otuksena - huolimatta kaikista meidän näytteilleasettajien uupumatomista yrityksistä esitellä koiramme rakenteeltaan toisenlaisina kuin ovatkaan.
Outi

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> [> Subject: Re: Todellinen löytö - villiksiä 60 vuotta taaksepäin!


Author:
Saana Santalahti
[ Edit | View ]

Date Posted: 18:01:04 04/05/03 Sat
Author Host/IP: 213.173.148.112

Skannasin kuvia sieltä kirjasta, mutta tyhmä kun olin, menin pienentämään niitä ja ne tuhoutuivat täysin :( Jos parin päivän päästä yrittäisi uudelleen.

Otsatukka tosiaan (ainakin näytti) ajellulta, ei ollut mitään 'kiinnikkeitä'.
[> [> [> Subject: Re: Todellinen löytö - villiksiä 60 vuotta taaksepäin!


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 19:33:42 04/05/03 Sat
Author Host/IP: 80.186.44.203

Kuka muuten kirjan kirjoittaja on? Olisiko sattunut olemaan Ebba Aalegaard?

Pirkko



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.