VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 1[2]3456 ]
Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Paula Forsbacka
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 10:14:37 04/18/03 Fri
Author Host/IP: 195.165.1.14
In reply to: Kaija Mallat 's message, "Villakoira terrierin kaveriksi?" on 09:54:01 04/16/03 Wed

Meillä on tiibetinterriereitä - jotka eivät ole nimestään huolimatta ollenkaan terriereitä vaan puhtaita seurakoiria jo tuhansia vuosia.
Meillä on mennyt hyvin toyvillan kanssa, ei ole tullut kummempia tappeluita vaikka toyvilla onkin kunnon pomottaja! Tibbet eivät siitä välitä vaikka se vähän näykkääkin, mutta jos toyn puolelta menee vähän överiksi yksi murahdus koiralauman johtajalta riittää laittamaan sen paikoilleen.
Muutaman kerran ollaan vähän otettu yhteen, mutta siihen se sitten jääkin - toy ilmeisesti vähän kokeilee pääseekö arvoasteikossa ylemmäksi.
Meidän valkoinen toy on luonteeltaan hyvin pomottava (samoin puolisiskonsa), joten niitten kanssa saa kyllä olla välillä kova että koiran saa paikoilleen. Nyt tiedän miksi kaikki pelkää vanhojen mummujen valkoisia villakoiria!!
Meillä oli hoidossa puolen vuoden ajan harmaa kääpiö ja se oli luonteeltaan paljon pehmeämpi ja helpompi.

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Johanna Tuomi
[ Edit | View ]

Date Posted: 09:05:39 04/22/03 Tue
Author Host/IP: 80.186.30.90

Hei

Hienoa, ei siis ongelmia luonteissa. Sepä mukavaa. Jalostusta voinnee siis jatkaa aivan samoilla linjoilla.
Luettuani kirjoitukset, päätin sittenkin astuttaa narttuni.

Pohdiskelen vain, minkähän niin perustavaa laatua olevan virheen olen tehnyt, että omistan ilmeisesti ainoan aran villakoiran tässä maassa.
Vaikuttaisiko joku asia tai tekijä käytöksessäni myös tapaamiini villakoiriin? Ilmeisesti. Lohduttava ajatus, vika ei siis ole koirissa.

Lapseni on kyllä kaikkea muuta kun arka ja pelokas. Itsepäinen ja kovasisuinen paremminkin ja olen aina ollut sitä mieltä, että lapset ja koirat kasvatetaan samoin periaattein. Lapsen kohdalla onnistuin, koiran en.

Johanna
[> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Sanna Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 09:55:50 04/22/03 Tue
Author Host/IP: 217.152.51.10

Khyyl niitä toisenlaisiakin on olemassa....
määkin olen nähny!!! Ja juttuja kuullu!
T:Sanna
[> [> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Kaija Mallat
[ Edit | View ]

Date Posted: 15:13:52 04/23/03 Wed
Author Host/IP: 128.214.90.71

Kiitos vastauksista! Joku mainitsi, että villakoiria olisi luonnetestattu - onko ja kuinka paljon? Ihan terrierin terävyyttä en seurakoirarodulta odottaisi, mutta arkuus on kyllä vielä hankalampi ominaisuus. Oudolta tuntuu ajatus, että airis ottaisi laumaan kuuluvan(villa)koiran kanssa yhteen - ne eivät ole tapelleet nimittäin keskenäänkään. Tosin vanhemman johtajuutta on tuettu nuoremman tultua murkkuikään.
[> [> [> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Päivi Reinikainen
[ Edit | View ]

Date Posted: 07:51:54 04/24/03 Thu
Author Host/IP: 193.208.78.2

Musta kääpiöni testattiin kaksi vuotiaana. Se sai 205 pistettä maininnalla: Kova vailla hyökkäävyyttä. Palveluskoiraihmiset olivat katkeria pampulapääni tuloksesta ja lupasivat vaihtaa omat moppensa villakoiraan.

Jotkut villisihmiset ovat olleet pöyristyneitä pisteistä, heidän mielestään villiksen pisteet saisivat olla enintään 150 ja nämä ihmiset olvat sitä mieltä, että koirani on pahasti häiriintynyt ja viallinen. Ovat nimittäin sanoneet sen minulle päin naamaa, onneksi niin, selän takana olisi jotenkin paljon ikävämpää.

Itse olin erittäin tyytyväinen kovaan, itsenäiseen, itsevarmaan villikseeni monta vuotta, jonka ei koskaan tarvinnut rähjätä kenellekään ison egonsa takia. Se ei viitsinyt lainkaan noteerata muita rähjääjiä, paria purijaakin se vain mulkaisi ja lähti pää ja häntä pystyssä jatkamaan matkaansa. Valitettavasti kasvaimen takia tehty kastrointi murskasi sen itsevarmuuden 6 vuotiaana ja siitä tuli epävarma räkyttäjä joka yrittää hyökätä kaikkien vastaan tulevien urosten kimppuun.

Ihmisten kanssa se oli ja on edelleen rakastettava oma itsensä ja lapsia se jumaloi. Sen kovuus ihmisiä kohtaan on ilmennyt kunnolla vain kerran humalaisen miehen yrittäessä kadulla käydä minuun käsiksi. Hyvä että jäi agressiivinen kiinnikävijä henkiin kääpiöni käsittelyn jäljiltä. Enkä todellakaan torunut koiraa. Sitä ennen eikä sen jälkeen ole koirani osoittanut pienimpiäkään merkkejä hyökkäävyydestä ainuttakaan ihmistä kohtaan.
[> [> [> [> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
veli-pekka suuronen
[ Edit | View ]

Date Posted: 08:39:01 04/24/03 Thu
Author Host/IP: 80.74.213.163

luonnetestitietokannasta dogsports-onlinestä löytyy villakoirien tuloksia, jos kiinnostaa osoitteesta:

http://www.dogsports-online.com/lte/

kuvaa klikkaamalla pääsee hakulomakkeeseen.

kääpiöt näyttävät olevan haarukassa 80-240 loppupisteissä, joka ei tosin yksinään kerro mitään. kahdesta toysta tietokannassa toinen 71 ja toinen 224. keskarit välillä -6-224 ja isot välillä -5-238. ilmeisesti rodun sisällä on kuitenkin aika paljon vaihtelua luonteissa, eikä otoskaan ole järin suuri koko villakoirapopulaatiosta.

jostain lehdestä luin juuri hetki sitten, että villakoirille olisi tehty jonkinlainen profiili, minkälainen villakoiran pitäisi olla eri osa-alueilla? onko tästä jollain jotain tietoa?
[> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Mirja Ovitz
[ Edit | View ]

Date Posted: 09:03:08 04/24/03 Thu
Author Host/IP: 192.100.124.218

Voitte käydä kotisivuillani tutustumassa luonnetestiin villakoira näkökulmasta.

http://www.kolumbus.fi/mirja.ovitz/

Helsingin paikallisosasto järjestää tänä kesänä luonnetestin villakoirille. Valitettavasti jo kaikki paikat on varattu, mutta ensi kesänä sitten uudestaan.

Kun käyttää koiran testissä, saa ulkopuolisen arvion koirastaan ja turhat juupas eipäs keskustelut jäävät pois. Vaikka luonnetestissäkin on paljon keslkustelemisen varaa, se kuitenkin kertoo kahden kokeneen ulkopuolisen koiraihmisen arvion omasta koirasta verrattuna muihin ja muiden rotuisiin koiriin.

Villakoira voi olla rohkea villakoira, mutta jonkun muun rodun edustajaan verrattuna arka räkyttäjä. Tai sitten päinvastoin, villakoira voikin olla erittäin tasapainoinen ja rohkea.

Itse luottaisin enemmän pennunostajana ulkopuoliseen arvioon kuin koiran omistajan mutu-arvioon tulevia vanhempia arvioidessani. Toki haluaisin nähdä emän ja isän myös livenä.

Alkuperäiseen kysymykseen, mielestäni villakoira sopii monen koiran kaveriksi. Itse olen hankkimassa terrieriä ja eniten olen huolissani sitä, että villikseni opettavat turhan räksyttämisen uudelle koiralleni.

Mirja
[> [> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Sanna Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:51:49 04/24/03 Thu
Author Host/IP: 217.152.51.10

Turussakin järjestetään luonnetesti kesällä!
[> [> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Marina Palander
[ Edit | View ]

Date Posted: 17:28:27 04/26/03 Sat
Author Host/IP: 213.173.148.42

Kaikki villakoirat eivät ole räksyttäjiä. Minun koirani haukkuu harvoin ja kun haukkuu niin siihen on syytäkin.
MArina
[> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:06:40 04/24/03 Thu
Author Host/IP: 80.186.15.185

>isot välillä -5-238. ilmeisesti rodun sisällä on kuitenkin aika paljon vaihtelua luonteissa, eikä otoskaan ole järin suuri koko villakoirapopulaatiosta

On myös huomattava, että tästä tietokannasta puuttu lähes kaikki aiemmin (olisiko ennen vuotta 90?) testatut isovillakoirat. Tällöin isoja testattiin kolmessa SVK:n omassa luonnetestissä. Lisäksi isoja testattiin myös "normaaleissa" testeissä.

Pirkko
[> [> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Leila Almgren
[ Edit | View ]

Date Posted: 09:26:02 04/25/03 Fri
Author Host/IP: 80.58.40.42

Onko näitä mainitsemiesi testien tuloksia nähtävillä jossain?

Leila
[> [> [> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 21:53:37 04/25/03 Fri
Author Host/IP: 80.186.15.185

Valitettavasti ei ole. Silloinen palveluskoiralehden päätoimittaja laittoi palveluskoiralehteen ainoastaan haluamiensa villakoirien testitulokset.

Pirkko
[> [> [> [> [> [> Subject: Re: Villakoira terrierin kaveriksi?


Author:
Sanna Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:50:10 04/24/03 Thu
Author Host/IP: 217.152.51.10

Elä sie veikkonen sure. Mun kääpiö sai +240 pistettä ;)
Et silleen!
Anna vaan muiden huudella...kyl kova on joskus kivakin!!



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.