VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 123[4]56 ]
Subject: Kipi kapi kiireesti


Author:
Outi Tenho
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 01:32:54 12/24/02 Tue
Author Host/IP: 195.197.45.203
In reply to: Sanna Paakkanen 's message, "Hampaiden oikominen?" on 10:59:57 12/23/02 Mon

Nyt vauhdilla kasvattajalle pennun kanssa, jotta hän näyttää, kuinka sormella painat hampaita ulospäin. Leuat ovat vielä kasvuvaiheessa, eikä homma ole vaikea, mutta tärkeä.
Pienet alaleuat on aika vähän puhuttu aihe, mutta ihan tavallinen juttu villakoirilla - valitettavasti.
Mikäli oma kasvattaja on kaukana, soita hänelle, jotta hän neuvoo, kenen puoleen voit kääntyä.

Muitakin konsteja on olemassa, jos 'peukalon imemis' - tekniikka ei luonnistu. Sopivan kokoisen kumipallon kanniskelu ym. Ja tietysti löytyyhän eläinlääkäriltäkin apua.
Pääasia, että teet ripeästi nyt jotain, etkä jää odottelemaan, kunnes leuka on täysin kehittynyt.

Hauskaa Joulua kaikille!
Outi

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> [> Subject: Re: Kipi kapi kiireesti


Author:
Sanna Paakkanen
[ Edit | View ]

Date Posted: 12:51:58 12/24/02 Tue
Author Host/IP: 62.248.135.7

Kertoisitko tarkemmin tästä hampaiden sormilla oikomisesta, eli kuinka usein, kuinka pitkiä aikoja kerrallaan ja minkälaisella tekniikalla?
Voipa olla että eläinlääkäriltä mennään kysymään vielä tarkemmin, mutta olisi kiva kuulla tästä kotikonstista enemmän. Luulen ettei pentuni kasvattaja ole menetelmästä kuullut, koska hän mainitsi vain eläinlääkärin apuun turvautumisen jos leuat jäävät pieniksi.
[> [> [> Subject: Jospa pistät pirauttaen


Author:
Outi Tenho
[ Edit | View ]

Date Posted: 01:20:01 12/26/02 Thu
Author Host/IP: 195.197.80.138

Poikkeuksellisesti laitoin tuohon edelliseen viestiin sähköpostiosoitteeni. Laitappa sinne meili niin saat paluupostina puhelinnumeroni.
t.Outi
[> [> Subject: Re: Kipi kapi kiireesti


Author:
Paula Forsbacka
[ Edit | View ]

Date Posted: 08:45:21 01/09/03 Thu
Author Host/IP: 195.165.1.11

Minun mielestäni ongelmaan pitäisi puuttua jalostuksellisin keinoin. Kun alakulmurit kasvaa kitalakeen, on se tuskallista koiralle. Minusta on kamalaa jos se on "tavallista rodulle"!
Onneksi uusissa arvoisteluissa oli koiria saanut kolmosen ja jopa nollan hampaitten perusteella. Muutenkin villakoirien leukoihin pitäisi kiinnittää enemmän huomiota. Hirveästi on hammaspuutoksiakin (juuri näiden arvosteluiden perusteella).
[> [> [> Subject: Re: Kipi kapi kiireesti


Author:
Outi Tenho
[ Edit | View ]

Date Posted: 00:43:50 01/10/03 Fri
Author Host/IP: 195.197.46.108

Olen aivan samaa mieltä. Hampaisiin pitäisi kiinnittää huomiota jalostusvalinnoissa ja on ikävä lukea näyttelarvosteluita, jossa koiralta, joka on jopa kansainvälinen muotovalio ja voittaja sitä sun tätä, tarkka tuomari on laskenut alahampaita olevan liian vähän ja/tai huomauttaa juuri tuosta kulmahampaan virheellisestä asennosta.
Jalostustarkastukset olisivat oiva apu tähän hammaskartoitukseen.
Syy siihen, oletan, miksi purennat eivät ole kohdallaan muutoin niin normaalirakenteisella rodullamme lienee pyrkimys jalompaan, sirompaan päähän. Kunnollinen vahva kalusto jämerässä alaleuassa kun usein kulkee käsikädessä näyttelyihannetta karkeammissa kalloissa.
Itselläni on erittäin purentavikainen dandie dinmontin terrieri, jolla ei millään väännöllä olisi saatu alakulmahammasta mihinkään muualle kuin syvälle sisään kitalakeen. Sen pää ja hampaat alaleukaa lukuunottamatta ovat samaa kaliiperia kuin rotweilerilla. Tyttö on kohta 8 v. eikä sillä ole tähän asti ollut mitään tuskaa hampaiden tiimoilta. Mutta uskon vakaasti, että hyvät hampaat ovat osa pitkän iän salaisuutta - niin meillä ihmisillä kuin koirillakin - ja asiaan kannattaa panostaa.
Eli se, että suosittelen hampaiden asennolle tehtävän jotain EI TIETENKÄÄN tarkoita sitä, että vähättelisin asiaa helposti hoidettavana pikku juttuna.
Oli kuitenkin mielenkiintoista, kuinka monet palstalla ahkerasti keskustelevat ottivat kantaa tähän aiheeseen.
Uutta Vuotta Kaikille!
Outi
[> [> [> [> Subject: Re: Kipi kapi kiireesti


Author:
Paula Forsbacka
[ Edit | View ]

Date Posted: 09:42:22 01/10/03 Fri
Author Host/IP: 195.165.1.11

No kyllä meidänkin toylla alakulmurit on hyvin ahtaasti, juuri tulee ulospäin - ja kyllä olen niitä yrittänyt oikoa, mutta tosiaan mielestäni pitää kyllä kiinnittää huomiota tällaisiin asioihin.
[> [> [> [> [> Subject: Re: Purennasta vielä...


Author:
Sanna Paakkanen
[ Edit | View ]

Date Posted: 14:00:55 01/10/03 Fri
Author Host/IP: 193.166.190.11

Olen koittanut nyt oikoa kulmahampaita ja tilanne on hieman parempi kuin alkuvaiheessa. Ilmeisesti eläinlääkärin apuun täytyisi kuitenkin turvautua, ellei alaleuka enää kasva.
Voiko tällä tavalla purentavikaista koiraa käyttää näyttelyissä ilman hylkäämistä tai ikuista sinistä nauhaa hampaiden takia? Eli kuinka paljon asiaan kiinnitetään huomiota? Näyttelyt kun olisi kiva harrastus, pentuja en aio koirallani tietenkään teettää.
[> [> [> [> [> [> Subject: Re: Purennasta vielä...


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 17:16:56 01/10/03 Fri
Author Host/IP: 80.186.44.203

Kyllä mielestäni purentavikaiselle koiralle ei pitäisi näyttelyssä ykköstä antaa. Tätä tärkeämpää on kuitenkin se, että kulmahampaiden kitalakeen painuminen voi olla koiran terveydelle vaarallista, joten ota ihmeessä selvää, mitä asialle tulee tehdä. Tilannetta ei kukaan koiraasi näkemättä pysty kukaan arvioimaan.

Isovillakoiran kohdalla sanoisin, että yleensä kulmahampaat menevät itsestään oikeaan paikkan, mutta eivät kuitenkaan aina.

Pirkko
[> [> Subject: Re: Kipi kapi kiireesti:Milloin myöhäistä?


Author:
Jaana Jäppinen
[ Edit | View ]

Date Posted: 16:50:01 01/12/03 Sun
Author Host/IP: 62.236.227.79

Kertokaahan:Milloin keskarin leuat on täysin kehittyneet eli oikominen on myöhäistä?Kauanko on vielä armonaikaa..
Kotona meillä tällä hetkellä oikominen on hyvässä mallissa,mutta hampaat ei ole vielä aivan "kohdillaan".Nuori herra on n.6 kk.
Kasvattajalta sain vinkin kalastajalanka-lenkeistä,jotka laitetaan kulmahampaisiin ja pidetään sitten lankoja leuan alla yhdessä näin hampaita venyttäen hellästi oikeisiin paikkoihin.Meillä vaan lanka on liukasta..=) eli olen oikonut peukut suussa-tyyliin.

Jaana



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.