VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 123[4]56 ]
Subject: Villakoirien iho-ongelmia!


Author:
Niina Mäkivirta
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 15:26:40 01/09/03 Thu
Author Host/IP: 213.141.101.82

Olen aikaisemminkin kirjoitellut keskarini kutiamis ja muista ongelmista.
On kokeiltu häätää loiset Stronghold-lääkkeellä, ruokavalio on muutettu rasvahappoja saa normaalisti mutta silti koirani raapii itseään ja kalvaa häntäänsä jo toista kertaa rikki mutta sen pystymme estämään.
Keskarini raapii itseään varsinkin mahan alueelta ja tassuista.

Onko kellään kokemuksia villakoiriensa iho-ongelmista?
Tai oman häntäänsä puremis ongelmaa?
Onko teillä jo selvinnyt mikä on syynä?

Alan olla epätoivoinen ja eläinlääkärini sanoo vaan että uutta ruokavaliot kehään vaan.

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> Subject: Re: Villakoirien iho-ongelmia!


Author:
Eeva Joutsenoja
[ Edit | View ]

Date Posted: 15:43:42 01/10/03 Fri
Author Host/IP: 130.231.124.157

Todella ikävä juttu.... mieleeni tulee luontaishoito, oletko kokeillut saada apua sitä kautta?
[> Subject: Re: Villakoirien iho-ongelmia!


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 17:04:07 01/10/03 Fri
Author Host/IP: 80.186.44.203

Etkö aiemmin kertonut, että Strongholdia saatuaan koirasi rapsuttaminen hävisi tai ainakin olennaisesti väheni?

Pirkko
[> [> Subject: Re: Villakoirien iho-ongelmia!


Author:
Lilli Wastimo
[ Edit | View ]

Date Posted: 09:33:57 01/16/03 Thu
Author Host/IP: 80.221.65.37

Hei!
Minulla ei kyllä ole villakoiraa mutta läheistä sukua kylläkin, Bichon Frise!
Tämä 3-vuotias narttuni on rapsutellut itseään koko ikänsä, aivan pienestä asti! Aluksi laitettiin kasvattajan kanssa se pentuiän "syyksi" ja odoteltiin että rapsuttelu loppuu kun koira täyttää vuoden. Eipä loppunut.
Miellä kalutaan tassuja, oikein kova nakerrus etujalan varpaissa. Leuassa on aina yksi rupi, se on ilmeisesti koiran mielestä pidettävä siellä, leukaan ei siksi kasva edes karvat, kun koira aina raapii sieltä.
Nyt uusimpana hän on keksinyt selän kaluamisen. Koska koiraa ei voi viedä näyttelyihin, niin päätin leikata selästä, siitä "nakerrus kohdasta" karvat pois (pieni alue mutta rumaltahan se nyt näyttää), alkoi niin ärsyttämään aina märkänä olevat karvat ja kun jo toisetkin koirat kävivät nuolemassa sitä kohtaa.. Nyt näen ainakin mitä siinä on, miksi nakertelee... Siinä on pieniä punaisia näppyjä.
Koiralle on kokeiltu eri ruokavalioita. Allergiaa tämä ei ole, kun välillä on pitkän aikaa helpompaakin. Loishäädöt suoritettu eikä ole auttanut.
Aloin jo epäilemään SA-sairautta kunnes selvitin mikä se sairaus todella on, ei meillä niin pahan näköistä jälkeä tule.. Mutta perinnöllistä tämä on selvästi! Koiralla on 11 jälkeläistä joista ainakin 4:llä tiedän olevan täysin samoja oireita. Lähinnä pään raapimista, josta syystä päähän ei kasva karvat! Hormonitoimintaan tämä on jotenkin liitännäinen, kun aina ennen juoksuja alkaa mieletön rapsuttelu ja myös jos koira stressaa jostain niin raapia täytyy..
Nyt epäilemme hiivaa! Josko se olisikin ratkaisu ongelmiimme..
Mutta jos teillä on ideoita ja kokemuksia mikä voisi olla vialla niin kertokaa!!!
[> [> [> Subject: Re: Villakoirien iho-ongelmia!


Author:
Eija Toivonen
[ Edit | View ]

Date Posted: 10:06:39 01/16/03 Thu
Author Host/IP: 195.156.222.177

Bichonin tapauksessa epäilisin eniten hormoonitoiminnasta aiheutuvaa oireilua, eritoten jos se ilmenee juuri ennen ja jälkeen juoksujen ja samoin sitten stressin aiheuttamana.
Vaikea sanoa, kun ei selvää tietoa oireilujen ajankohdasta ole jutun perusteella selvillä.

Sitä vain ihmettelen aika suuresti, että kyseisellä nartulla on teetetty pentuja, vaikka rapsuttelun (jatkuvan) perimmäistä syytä ei ole tiedetty.

Villakoiran osalta seuraavaa:
ainoastaan eliminaatiodieetillä voi sanoa onko kyseessä ruoka-aineallergia. Jos on esim. allerginen erilaisille siitepölyille yms. se selviää vain veri/raapetesteillä. Niissä saa tosin vain ns. viitearvoja, sillä aivan varma ei niidenkään tuloksista voi olla.
[> [> [> Subject: SA:sta


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:26:03 01/16/03 Thu
Author Host/IP: 80.186.44.203

>Aloin jo epäilemään SA-sairautta kunnes selvitin mikä se sairaus todella on, ei meillä niin pahan näköistä jälkeä tule..

SA ei välttämättä aiheuta mitään oireita, tosin ei kutinaakaan.
[> [> [> Subject: Re: Villakoirien iho-ongelmia!


Author:
Sanna Rissanen
[ Edit | View ]

Date Posted: 14:50:13 01/16/03 Thu
Author Host/IP: 212.146.0.41

Hiivasieni voi tosiaan aiheuttaa hyvinkin kutinat, homma selviää helposti eläinlääkärillä käydessä mikroskoopilla tutkimalla.
[> [> [> Subject: Ongelma on alkanut selviämään!


Author:
Niina Mäkivirta
[ Edit | View ]

Date Posted: 12:48:33 01/21/03 Tue
Author Host/IP: 213.141.108.202

Meiltä iloisia uutisia :)

Keskarini kutina on nyt alkanut lieventymään huomattavasti!
Olen jättänyt kaiken kuivamuonan pois ja epäilen sitä syyksi. Toisaalta se stronghold kuuri on kanssa vaikuttanut asiaan mutta en ole täysin varma kumpi auttoi parenemaan.

Turkki on alkanut kiiltämään ja yöt nukutaa taas hyvin sekä jatkuva vahtiminen hännän pureskelun suhteen on ohi.

Toivottavasti kutina ei uusiudu kolmannen kerran enään.
Nuori koira ja elämä edessä.
[> Subject: Re: Villakoirien iho-ongelmia!


Author:
Paula Forsbacka
[ Edit | View ]

Date Posted: 14:06:08 01/21/03 Tue
Author Host/IP: 195.165.1.13

Siskoni toyvillakoira rapsii itsensä verille kuonosta. Koiralla joutuu pitämään tötteröä päässä.
Verikokeen mukaan koira on allerginen ulkoilman allergeeneille, sisäilma on rajatapaus.
Koira on vasta parivuotias.
[> [> Subject: Re: Villakoirien iho-ongelmia!


Author:
Sari Tuomivaara
[ Edit | View ]

Date Posted: 14:50:13 01/21/03 Tue
Author Host/IP: 193.166.21.101

Jos koiralla on todettu noin paha allergia niin olisi varmaan syytä laittaa koira siedätyshoidolle. Omani on saanut moista vajaan vuoden ja koira voi hyvin. Sillä allergia ilmeni yskänä.

Sari



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.