VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 123[4]56 ]
Subject: Liian ahtaalla olevista maitoalakulmureista...


Author:
Lisa Niemi
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 21:19:13 01/11/03 Sat
Author Host/IP: 62.237.17.101
In reply to: Sanna Paakkanen 's message, "Hampaiden oikominen?" on 10:59:57 12/23/02 Mon

Entäs kun kyseessä on alle kolmekuinen keskaripentu, jolla alamaitokulmurit ottaa yläikeneen kiinni?? Hampaat sinällään ovat oikealla paikallaan, eivät esim. yläkulmahampaiden sisäpuolella.
Kannattaako huolestua paljonkin? On ehdotettu jopa, että alakulmurit pitäisi poistaa mahdollisimman äkkiä pysyvien tieltä. Pennun nukuttaminen on kuitenkin aika iso riski...? Kannattaako poistattaa heti vai odottaa, että hampaat alkavat vaihtua ja vetää sitten maitohampaat ajoissa irti??

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> [> Subject: Re: Liian ahtaalla olevista maitoalakulmureista...


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 08:42:28 01/12/03 Sun
Author Host/IP: 80.186.44.203

Oleellista on varmaan se, millaista vahinkoa alakumahampaan osuminen yläikeneen aiheuttaa (pahimmillaan syvän vaikeasti parannettavissa olevan tulehtuneen onkalon). Tiedän useita tapauksia, joissa alakulmahammas on painunut ikeneen ilman, että siitä olisi ollut koiralle mitään myöhempää haittaa, vaikkei asialle ole mitään tehtykään.

Pirkko
[> [> Subject: Re: Liian ahtaalla olevista maitoalakulmureista...


Author:
Sari Flinkman
[ Edit | View ]

Date Posted: 07:51:14 01/13/03 Mon
Author Host/IP: 194.251.240.105

Jos maitokulmahampaat ottavat niin paljon kiinni kitalakeen, että ne haittaavat koiraa, niitä voi lyhentää koiran kynsisaksilla. Napsahtavat helposti poikki, eikä koiraa satu.
[> [> [> Subject: Lääkärin tuomio


Author:
Sanna Paakkanen
[ Edit | View ]

Date Posted: 10:47:36 01/22/03 Wed
Author Host/IP: 193.166.190.11

Käytiin viimein hammaslääkärin luona ja hän totesi että pentuni purentavika on niin paha, ettei sitä voi mitenkään korjata, eli yläkulmurit estävät alakulmahampaiden oikaisemisen paikoilleen. Harmittaa kun täytyy hylätä kaikki haaveet näyttelyharrastuksesta... ja toisaalta tuntuu että kasvattaja hiukan vedätti minua kun arveli purentavian "paranevan" pysyvien hampaiden myötä.
Mutta oma vika kai loppujen lopuksi kun otin pennun siitä pentueesta.
[> [> [> [> Subject: Re: Lääkärin tuomio


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:19:20 01/22/03 Wed
Author Host/IP: 80.186.44.203

Voi miten kurja juttu! En ihmettele, että sinua asia harmittaa. Suositteliko eläinlääkäri koirallesi jotain hoitoa, seurantaa, jatkotoimenpiteitä?

Pirkko
[> [> [> [> [> Subject: Re: Lääkärin tuomio


Author:
Sanna Paakkanen
[ Edit | View ]

Date Posted: 18:59:56 01/22/03 Wed
Author Host/IP: 62.248.133.41

Seuraan hampaiden kehitystä ja mahdollisia purennasta johtuvia oireita, esim. syömättömyyttä, kuolaamista ym. Ainoa toimenpide olisi alakulmahampaiden katkaisu, mutta siihen aion ryhtyä vasta jos oireita ilmenee, on sen verran kallis operaatio.
[> [> [> [> [> [> Subject: Re: Lääkärin tuomio


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 20:08:38 01/22/03 Wed
Author Host/IP: 80.186.44.203

Olisi mukava kuulla, miten koirasi hampaa myöhemmin asettuvat. Kuinka paljon kulmahampaiden katkaisu maksaisi ja eikö hampaiden oikomisesta olisi apua? Tosin jälkimmäinen vaihtoehto olisi varmaankin vielä kalliimpi vaihtoehto. Olisin kiinnostunut myös siitä, kuka koirasi tutki?

Pirkko
[> [> [> [> Subject: Kasvattajan vastuu?


Author:
Rejia Ahjokivi-Reen
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:25:42 01/22/03 Wed
Author Host/IP: 192.100.124.219

Eikö tuossa tapauksessa kasvattajalla ole minkäänlaista vastuuta esim. palauttaa osan pennun hinnasta tms?
Varsinkin jos otit pennun sitäkin silmällä pitäen että aiot viedä sitä näyttelyyn?

Ihmettelee: Reija
[> [> [> [> [> Subject: Re: Kasvattajan vastuu?


Author:
Tuula Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 12:53:26 01/22/03 Wed
Author Host/IP: 193.210.135.184

Ajattelin kommentoida tuota kasvattajan vastuusta vähäsen omasta kokemuksesta.

Ilmeisesti mitä hiljempaa olet koiraasi vaivaavista asioista (mm. perinnölliset sairaudet yms.TERVEYTEEN kohdistetutuista asioista) kasvattajan kanssa, niin sitä parempi ystävä olet kasvattajan silmissä ja koko koiraihmisten kanssa, rodusta välittämättä.

Sitten, kun tuot jonkin tärkeän terveysasian julkiseen tietoon, niin sitten sinut mustamaalataan, kun olet yrittänyt saada yhteisymmärrystä kasvattajan kanssa olemassa olevasta ongelmasta. Olet pettänyt kasvattajan, kun olet tehnyt reklamaation jostain asiasta. Onneksi kasvattajia on hyviäkin, suurin osa.

Ovathan kasvattajat myös ihmisiä, jotka ovat erehtyväisiä, mutta vastuu tulee yrittää kantaa kuitenkin.

Tuula
[> [> [> [> [> [> Subject: Juuri näin! Re: Kasvattajan vastuu?


Author:
Reija Ahjokivi-Reen
[ Edit | View ]

Date Posted: 15:56:50 01/22/03 Wed
Author Host/IP: 192.100.124.218

Kokemuksesta voin sanoa, että kasvattaja on aina oikeassa ja uusi omistaja voi suoraan sanoen pitää t...nsa kiinni kysmyksineen! Minulla nyt on 2 kertaa sattunut olemaan sellainen "kasvattaja", joka viulut välittää koirastani tai sen ongelmista. Koska itse en ole ollut näitä näyttelyohjuksia koirineni, olen saanut olla rauhassa myös huolineni...valitettavasti.
Olen aikaisemminkin hieman kärkevästi kirjoitellut kasvattajien "vastuusta" tällä palstalla, koska mielestäni se on ollut varsin kyseenalaista tai sitä ei ole ollut lainkaan....

Ja kuka/mikä on kasvattaja ja miten se käsitetään? Itse aikoinani ekaa koiraa hankkiessa ymmärsin kasvattajaksi henkilön,joka oli minulle koiran myynyt. Eikös niin? Mutta hieman hämäräksi on tämä käsite vielä kuitenkin jäänyt. Josko joku viisaampi sitten selventäisi.

Voi olla että suurin osa kasvattajista on hyviä ja kiinnoatuneita "jälkikasvustaan", mutta minun kohdalleni ei vain ole sattunut. Onneksi se nyt ei ole vaikuttanut kovinkaan paljon rotuvalintaani. Villakoira kun sattuu olemaan niin "minunoloiseni" koira! :o) Mutta jollekin voi vaikuttaa seuraavaa koiraa ajatellen.

Reija
[> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Juuri näin! Re: Kasvattajan vastuu?


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 16:09:14 01/22/03 Wed
Author Host/IP: 80.186.44.203

>Ja kuka/mikä on kasvattaja ja miten se käsitetään? Itse >aikoinani ekaa koiraa hankkiessa ymmärsin kasvattajaksi >henkilön,joka oli minulle koiran myynyt. Eikös niin?

Koiran kasvattaja on ainakin rekisteröityjen koirien kohdalla se, joka on koiran kasvattajaksi koiran rekkarissa merkitty. Eihän sinusta tulisi koiran kasvattajaa sillä perusteella, että esim. myisit koirasi eteenpäin jollekin muulle.

Voi tietysti olla joskus niin, että pentueen hoitaa joku muu kuin se, joka on koiran rekkariin kasvattajaksi merkitty.

Pirkko
[> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Juuri näin! Re: Kasvattajan vastuu?


Author:
Sanna Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 13:09:03 01/23/03 Thu
Author Host/IP: 62.237.17.199

Se ettei kasvattaja ole yhteydessä voi johtua hyvin monesta syystä.

Itsekään en ehdi soittelemaan kasvateillemme saatikka kirjoittelemaan kirjeitä heille. Useasti kasvattajalla on monia perheitä joihin yhteyttä pitäisi ylläpitää.

Useasti se on kuitenkin käytännössä mahdotonta, ja yhteyttä tuleekin pidetteyä niihin jotka aktiivisesti myös itse pitävät yhteyttä/tai joita tavataan harrastuksissa.

Ajatellaampa vaikka kasvattajaa jolla on 60 kasvattia.
Konkreettisesti se tarkoittaisi sitä, että kasvattajan pitäisi soitella 2puhelua/päivä ollakseen jokaiseen yhteydessä kerran kuussa.

Minulla ei ainakaan moiseen riittäisi perheellisenä, työssäkäyvänä, harrastavana, kunnalliset luottamustoimeni hoitavana, opiskelevana kasvattajana ole kertakaikkiaan mahdollisuutta.

Kasvattajatkin ovat ihmisiä omine menoineen ja kiireineen. Miksi siis on vain kasvattajan velvollisuus olla kiinnostunut pennuistaan. Eikö pennunomistaja voi olla kiinnostunut myös kasvattajasta ja hänen neuvoistaan siinä määrin että ottaa itse yhteyttä.

Yksikään kasvattaja ei voi olla välittämättä pennuistaan, niin ei kerta kaikkiaan voi olla. Itse pyydän kasvattejamme ottamaan aina yhteyttä, jos kysymyksiä, ongelmia ilmenee. Ja näin tämä on ainakin meillä toiminut.

Itse aikanani kun ostin ensimmäisiä villakoiriani, piinasin kasvattajia soitoillani lähes päivittäin. Minulle ei tullut mieleenkään jäädä odottamaan yhteydenottoa, vaan tartuin luuriin itse.

T:Kasvattaja Koponen

Asiaan kuulumaton kommentti:
Kasvattajat ovat sitoutuneet kennelliiton kasvattaja sitoumuksella käyttämään vain ja ainoastaan kennelliiton kauppasopimuksia kauppatilanteissa.
Niissä on tarkasti määritelty, mistä pennunostajille korvataan takaisin. Sen on siis Kennelliitto päättänyt ei kasvattajat. Toki neuvottelun varaa varmasti on.... ja selkeästi purentavikaisen koiran voi myydä halvemmalla.

Mutta mitä jos vika johtuu siitä, ettei maitohampaita ole tajuttu vetää ajoissa pois. Onko se kasvattajan vika???
Eikö koira ole käynyt rokotteilla lääkärissä....olisiko lääkäri vastuussa.... vai olisiko se sittenkin itse pennun omistaja, joka ei ole äkännyt toimia ajoissa....
Tässä pähkinä purtavaksi.

Kuten jo aiemmin kirjoitin tällä palstalla, että jos haluaa näyttelykoiran pitää ostaa sellainen. Pennusta ei ketään voi mennä takuuseen...... niin se vaan on.
[> [> [> [> [> [> [> [> Subject: Pieni takennus


Author:
Rejia Ahjokivi-Reen
[ Edit | View ]

Date Posted: 13:21:02 01/23/03 Thu
Author Host/IP: 192.100.124.218

Niin, minä siis olen itse ottanut yhteyttä kasvattajiin. En odottanut heidän soittelevan minulle. Kun soitot sinne päin olivat kuin kylmä suihku niskaan ja hohhoijaa -kommentteja täynnä, jätin asiat sikseen enkä enää "kiusannut" heitä. Heillä kun on parempaakin tekemistä kun kuunnella minun tyhmiä kysymyksiäni...

Tosin: Joka leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön...

Reija
[> [> [> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Pieni takennus


Author:
Sanna Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 15:00:24 01/23/03 Thu
Author Host/IP: 62.237.21.186

No voi että...
Kysy joskus häneltä miksei omat kasvatit kiinnosta?
Merkillistä!
[> [> [> [> Subject: Re: Lääkärin tuomio


Author:
Merja Jokela
[ Edit | View ]

Date Posted: 08:43:04 01/23/03 Thu
Author Host/IP: 193.65.220.253

Millä hammaslääkärillä kävit? Veikkolassa on nimenomaan eläinten hammashoitoihin erikoistuneen Helena Kuntsi-Vaattovaaran vastaanotto, Eläinlääkäriasema Anident, Lamminpääntie 43, ajanvaraus puh. (09) 256 5430. Kannattaisko kysyä vielä hänen mielipidettään, jos et sitä jo ole tehnyt?

T. Merja
[> [> [> [> Subject: Re: Lääkärin tuomio


Author:
Sanna Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 12:46:36 01/23/03 Thu
Author Host/IP: 62.237.17.199

Oletko hieronut kulmahampaita oikeille paikoilleen useasti ja päivittäin???
Kannattaa kokeilla.
Olen nähnyt varsinaisien hauenleukojenkin oikenevan vaikka lääkärit ovat antaneet tuomioitaan vaikka minkälaisia.
Tsemmpiä!
[> [> [> [> [> Subject: Re: Lääkärin tuomio


Author:
Päivi Reinikainen
[ Edit | View ]

Date Posted: 10:47:17 01/24/03 Fri
Author Host/IP: 193.208.78.2

Oikeastaan vastaankin aiheeseen kasvattajat.
Huh huh, jos koirasi kasvattaja todellakin on tommoinen.
Voin olla todella onnellinen siitä, että olen aina tullut jokaisen koirani ja kissani kasvattajan kanssa loistavasti toimeen. Kaikki ovat auttaneet ja tulleet ongelmissa minua vastaan ja kaikista asioista on aina pystytty sopimaan. Sijoitus sopimukset, silloin kun niitä on ollut, ovat olleet kohtuulliset ja toimivat ja muutenkin raha-asioista on aina sovittu.

Toivottavasti koirasi hampaat saadan kuntoon ilman ihan kamalia virityksiä.
[> [> [> [> [> [> Subject: Oliko tää mulle?


Author:
Sanna Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:14:54 01/24/03 Fri
Author Host/IP: 62.236.238.45

Kun ei mulla ole mitää onkelmia ;).
Sulla taisi viesti tippua väärään paikkaan...
[> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Oliko tää mulle?


Author:
Päivi Reinikainen
[ Edit | View ]

Date Posted: 09:38:48 01/28/03 Tue
Author Host/IP: 193.208.78.2

Hei

Ei ollut missään tapauksessa sulle. Se oli tarkoitettu niille ihmisille joilla on huonoja kokemuksia kasvattajasta, eli olen todella pahoillani niitten ihmisten puolesta ja tosi onnellinen siitä, että minulla ja erittäin monella muullakin koiran omistajalla ei niin huonoa tuuria ole ollut koiriensa kasvattajien kanssa.
Sinua en tunne lainkaan ja kirjoituksesi ovat mielestäni asiallisia ja olen niistä tosi usein kanssasi samaa mieltä joten olen pahoillani, jos kirjoituksestani saa sen käsityksen, että olen sen jotenkin sinuun kohdistanut. Anteeksi.



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.