VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 1234[5]6 ]
Subject: Vanhuksen vaivat?


Author:
Reija Ahjokivi-Reen
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 15:18:40 01/16/03 Thu
Author Host/IP: 192.100.124.219

Hei,

Täällä jo monet tietävätkin että minulla on 13-vuotias (pian 14) kääpiövillakoira Ali. Vanhuus alkaa näkymään sillä tavalla että koira on melkoinen köntys. Milloin menee portaat hieman hutiksi, milloin taas koiven nosto pissatessa överiksi... :o>
Nyt on ilmennyt monena päivänä sellainen kummallinen vaiva että koira ikäänkuin vuotaa; seisoo jäykkänä ja pissa valuu suoraan alle. On tehnyt sen 2 kertaa suoraan nenän eteeni matolle ja eilen kasteli sänkynsä aivan läpimäräksi. Ei tunnu edes häpeävän tätä vaikka tietää että sisälle ei tehdä ilman toruja. Tosin en ole paljon torunutkaan nyt kun huomaan ettei koira voi tuolle vaivalleen mitään.

Koirat ovat päivän yksin mutta pisuja ei ole ollut missään joten tuskin kysymys on tulehduksestakaan. Ali on tehnyt tätä joskus aikaisemminkin pari kertaa, mutta nyt näyttää olevan päivittäistä. Onko teidän mielestä kysymys vain pidätyskyvyttömyydestä (vanhus kun on) vai jostain muusta? Toki vien koiran lääkäriin jos tämä jatkuu, mutta ajattelin kysellä josko muilla "vanhusten" omistajilla olisi kokemuksi.

T:Reija ja "vuotohäiriöinen"

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> Subject: Re: Vanhuksen vaivat?


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 15:33:42 01/16/03 Thu
Author Host/IP: 80.186.44.203

Jos kyseessä olisi oma koirani veisin kyllä heti virtsanäytteen eläinlääkärille tutkittavaksi. Sen tulosten perusteella on sitten helpompi miettiä jatkotoimia.

Pirkko
[> [> Subject: Lisäys edelliseen


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 15:41:12 01/16/03 Thu
Author Host/IP: 80.186.44.203

Yhdelle leikatulle nartulleni tuli pidätysongelma sterilointileikkauksen seurauksena. Koirani pissasi joskus alleen nukkuessaan ja erityisesti silloin, kun se nousi ylös makuulta. Pissa vain valui, eikä koira voinut sille mitään. Ongelma poistui sillä, kun annan koiranlleni päivittäin tabletin Rinexiniä.

Onpa joku muutoin terveen koiran lopettanutkin tällaisen ongelman vuoksi. Olisi kuulemma tullut liian kalliiksi lääkitä koiraa päivittän (Rinexin ei ole kallis lääke).

Pirkko
[> [> [> Subject: Re: Lisäys edelliseen


Author:
Maylis B Spiik
[ Edit | View ]

Date Posted: 15:48:49 01/16/03 Thu
Author Host/IP: 194.89.205.28

Minun Vayani (12 v) pysyy kuivana yhdellä Rinexinillä/viikko - vika oli sama eli pisit tuli yöllä housuihin sen jälkeen kun kohtu oli poistettu.
Vanhoista koirista muistan kuulleeni joidenkin pitäneen sisällä jopa vaippoja tällaisissa pidätysongelmatilanteissa - mikä sinänsä mielestäni on hieman arvelluttavaa koiran egon ja arvokuuden kannalta. Täytynee kai vaan todeta ettei vanhuus tule yksin valitettavsti terv Maylis Spiik
[> [> [> [> Subject: Re: Lisäys edelliseen


Author:
Annikki Verkkoniemi
[ Edit | View ]

Date Posted: 12:37:13 01/17/03 Fri
Author Host/IP: 80.222.78.251

Olen tällä palstalla kertonut pitäväni vanhalla urosterrierilläni vaippaa, kun se alkoi villispennun taloon tulon myötä merkkailemaan kaikkea mahdollista, ja epäilin vanhuudenhöperyyden iskeneen. Pari vaipallista kuukautta auttoi, kyse oli ilmeisesti vain tavasta, joka unohtui, kun merkkaaminen ei tuottanut toivottua tulosta - vallanhajua.

Jotta koira tuntisi egonsa tai arvokkuutensa tulleen loukatuksi, täytyisi sen varmaankin tietää mihin tarkoitukseen vaipat on alunperin kehitetty. Näin fiksu tuskin villakoirakaan on, no terrieri ei nyt ainakaan. Mutta vaipan kanssa täytyy olla tarkka, että se tulee tarpeeksi usein vaihdettua, muuten vatsan iho ärtyy.



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.