VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 12345[6] ]
Subject: villakoiran tottelevuus


Author:
Johanna Väisänen
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 15:31:13 09/30/02 Mon
Author Host/IP: 193.10.232.42
In reply to: Tuula Koponen 's message, "Re: totta vai tarua?" on 12:45:29 09/30/02 Mon

Olen joskus viimeaikoina ihmetellyt kuinka hyvin käyttäytyviä koirani ovat. Onko minulle vain sattunut erikoisen päteviä yksilöitä vai onko minulla osuutta asiaan? Isovillakoiria nämä eivät ole, vaan keskikokoisia, mutta käsittääkseni isovillakoiran kouliminen ei juuri keskikoisen vastaavasta eroa. Koirat säntäävät mm. kipin kapin luokseni kun heilutan ulkona valjaita ja sanon maagisen lauseeni "no niin, nyt otetaan kiinni". Ne toisinaan suorastaan pomppivat iloisesti, jotta kytkisin ne kiinni. Tänne- käskyä en käytä muutoin kuin hätätilanteissa, agilityssä ja tokossa. Kun vain sanon tai osoitan koirille jotakin käytännön tilanteissa ne kyselemättä innolla tottelevat. En ole erityisesti tietoisesti panostanut koirien opettamiseen muualla kuin agilityssä ja tokoilua tehtäessä. Saattaa olla, että syynä on että juttelen kokoajan koirilleni. Kaikki mikä silmääni niiden käytöksessä mielyttää saa välitöntä positiivista huomiota minulta joka päivä. Minusta on kiva jutella koirille ja kun ne tottelevat herää heti halu kiittää niitä jotenkin. Niinpä tuossa keväällä eräs työtoveri joka ei edes pidä koirista hämmästeli otusten käyttäytymistä kun olimme luontoretkellä. Monet muut työtoverit kun komentavat ja koulivat koiraansa yhtenään niin me ollaan aikamoinen vastakohta tälle. Kuulemma saumaton ja sulava tiimi joka toimii kuin "swiss watch" ilman erikoisempia karjahduksia ja komentoja. Koirat seuraavat mielen ja vartalon liikkeitäni ja toimivat sen mukaan kuin ne olisivat osa minua, kuvaili hän näkemäänsä. Ne saavat juosta ja peuhata vapaasti ja tarpeen tullen ovat hallittavissa ihan juttelemalla. Tosin tähän on kyllä poikkeuksena lintujen sun muun riistan jahtaaminen jolloin puudelit katoavat toiseen todellisuuteen. Tosin pikkuhiljaa edistystä tämänkin asian suhteen on tapahtunut! Toinen poikkeus on nuoremman koiran haukkuminen uloslähtötilanteessa innostuessa, joka on oikeastaan ainoa asia, jonka suhteen olen ryhtynyt järjestelmällisempiin koulutustoimiin. Seuraavan koiran kohdalla osaan jo välttää tämän tyyppisenkin ongelman syntymisen. Myös sisätiloissa koirat käyttäytyvät hyvin. Eivät häiritse minua jos näkevät minun työskentelvän ja kysyvät katseellaan luvan saako sänkyyn tai sohvalle hypätä, jos ovat epävarmoja. Eivät päästä pihaustakaan kun nukun, kiltisti odottavat aina että minä teen aloitteen toiminnoille. Leikkikaluja joskus tuovat kokeeksi, josko leikkiminen emäntää kiinnostaisi. Toivottavasti mahdolliset tulevatkin koirani kehittyvät yhtä kultaisiksi ystäviksi!
Johanna

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> [> [> [> [> [> Subject: Re: villakoiran tottelevuus


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 16:19:51 09/30/02 Mon
Author Host/IP: 80.186.13.174

> Saattaa olla, että syynä on että
>juttelen kokoajan koirilleni. Kaikki mikä silmääni
>niiden käytöksessä mielyttää saa välitöntä
>positiivista huomiota minulta joka päivä.
> Minusta on
>kiva jutella koirille ja kun ne tottelevat herää heti
>halu kiittää niitä jotenkin.

Juuri näin villakoiran kanssa tuleekin menetellä! Villakoira haluaa kyllä yleensä mielyttää omistajaansa, kunhan koira vain ymmärtää, mitä omistaja siltä haluaa. Kunhan omistaja on koiran näkövinkkelistä katsottuna oikeudenmukainen laumanjohtaja. Uskon, että koiran omistaja on avainasemasssa siinä, millainen koirasta tulee.

Jos villakoiralla on pahoja tapoja niin useimmiten vika on silloin koiran omistajassa. Monesti koiran omistaja on itseasiassa opettanut koiran toimimaan epätoivotulla tavalla. Esim. isovillakoiraa ei tarvitse montaa kertaa yrittää "pyydystää", kun omistaja tahtoo kytkeä koiran, niin koira oppii: "Hei, nyt leikitään taas tätä kivaa jahtausleikkiä!". Ja tämähän ei varmaankaan ollut omistajan tarkoitus. Omistajan tehdävä on määrätä "miten ja mitä leikkejä leikitään. Koiran pystyy yhtä helposti, kuin leikkimään tuota epätoivottua jahtausleikki, opettaa toimimaan halutulla tavalla, ihan kuten Johanna on tehnyt.

> Kuulemma saumaton ja sulava tiimi
>joka toimii kuin "swiss watch" ilman erikoisempia
>karjahduksia ja komentoja.

Monet yrittävät saada koiransa toimimaan mieleisellä tavalla huutamalla ja karjumalla pitämättä kuitenkaan huolta siitä, että koiraa sitten laitetaan toimimaan halutulla tavalla. Mitä muuta seurausta tällaisesta toiminnasta voi olla kuin, että koira oppii sietämään omistajan huutamista ja karjumista, eikä huutaminen muuta koiran käyttäytymistä.


>Seuraavan
>koiran kohdalla osaan jo välttää tämän tyyppisenkin
>ongelman syntymisen.

Usein ongelma onkin helpompi ennalta ehkäistä kuin ratkaista jo syntynyt ongelma.

> Toivottavasti mahdolliset
>tulevatkin koirani kehittyvät yhtä kultaisiksi
>ystäviksi!

Ihan varmasti kehittyvät! Mielestäni juuri kuvaamasi kaltaisissa tilanteissa luodaan suhde koiraan. Ihan kotioloissa ja jokapäiväisissä tilanteissa. Ellei nämä kotiasiat ole kunnossa on aivan turha ajatella, että "nyt tarvii alkaa käydä meidän moppen kanssa koirakoulussa, että se oppii siellä tottelemaan". Kaikki kyllä lähtee sieltä kotoa, ihan pikkupennusta alkaen. Jotkut ihmiset ymmärtävät koiria ihan luontaisesti: ilman kursseja ja kirjoja, joillekin saattaa kursseista ja kirjallisuudesta olla apua.

Pirkko
[> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: villakoiran tottelevuus


Author:
Johanna Väisänen
[ Edit | View ]

Date Posted: 17:43:50 09/30/02 Mon
Author Host/IP: 193.10.232.42


>Monet yrittävät saada koiransa toimimaan mieleisellä
>tavalla huutamalla ja karjumalla

Karjuminen on kyllä koirille aivan turhaa ja äänijänteitä syövää toimintaa. Kyllä minäkin toki silloin tällöin karjun varmaan jonkun alkukantaisen reaktion johdosta, vaikkapa silloin kun koirat kirmaavat mutaiselle lehmilaitumelle juuri pestyine turkkeineen, mutta koiriini ei sellaisella tietty ole mitään vaikutusta. Ne ovat oppineet tottelemaan puhetta, kuten edellä kerroin. Töllistelevät korkeintaan ihmeissään ja jatkavat laitumella juoksua takuuvarmasti. Oma vikani, mitäs päästin koirat juuri laitumen vieressä irti ;-) Uskoisin että karjumisella on koiraa yllyttävä vaikutus. Koirissa kenties herää uhmamieli ja karjunta vain lisää pökköä pesään. Koiratkaan eivät huuda karju toisilleen vaan kommunikointi tapahtuu eleiden ja hiljaisemman ääntelyn kautta.

Jotkut ihmiset ymmärtävät koiria ihan
>luontaisesti: ilman kursseja ja kirjoja, joillekin
>saattaa kursseista ja kirjallisuudesta olla apua.

Minusta tuntuu, että koiran kasvatusta ei sen kummemmin ole tarvinnut lopultakaan ajatella erikoisemmin. Alussa ekan pennun kanssa toki hain joitain neuvoja kirjastosta, mutta lopulta tuli tuo kasvatus aikalailla alitajuisesti. Minusta on tärkeintä, että tunnetaan koiran lajityypillistä käyttäytymistä ennen pennun hankintaa ja sen jälkeen vain annetaan pennun kasvaa lajinsa tuomien rajoitusten ja edellytysten puitteissa ja näissä rajoissa kohdellaan sitä kuin parasta ystävää, puhellen, kannustaen ja kehuen oikeaa toimintaa. Ei siinä muuuta tarvita. Juttelu koiran kanssa on tärkeintä ja luonteva suhtautuminen. Nalkuttaminen, riuhtominen ja jatkuva komentaminen eivät ole eduksi.
johanna



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.