VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: 12[3] ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 4.05.2003 14:17:04
Author: nimetön
Subject: pitäisikö?

koira (=russeli), joka käyttäytyy ihmisiä ja toisia koiria kohtaan epäluuloisen agressiivisesti tai muuten vain epäsosiaalisesti, laittaa maan poveen?
Vai mitä pitäisi tehdä?

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Replies:

[> Re: pitäisikö? -- pakki, 5.05.2003 21:53:22

Voisitko hieman tarkentaa "epäluuloisen agressiivisesti". Jos agressiivisuus ja epäluuloisuus koskee toisia koiria ja etenkin samankokoisia terriereitä. Enpä pitäisi lopettamista varteenotettavana vaihtoehtona. Jos kyseessä on tilanne, jossa russeli tietää paikkansa yhteisössä missä elää eli ei ole kukkona tunkiolla ja silti on agressiivinen isäntä perhettä kohtaan, ei muuta kuin rakki saunan taakse ja kivijalkaan maatumaan. Kuulostaa julmalta, mutta mielenvikainen russeli ei ole paskaankaan väärti.
Jotta tilanteeseesi voisi varsinaisesti ottaa kantaa, pitäisi russelisi nähdä ja tietää hieman sukutaustaa.


[ Edit | View ]

[> [> Re: pitäisikö? -- Marko, 6.05.2003 13:23:31

Jos terrieri on puutteellisen kurin takia ruvennut "kukkoilemaan", niin silloin ei koira ole epänormaali tai mielenvikainen. On vaikea ottaa kantaa sinun tilanteessasi, kun ei tunne tapausta tarkemmin. Jos koira tietää paikkansa lauman alimmaisena ja silti siinä ilmenee agressiivisuutta ilman järkevää syytä niin silloin kannattaa lopettamista miettiä. Jos taas ongelma johtuu siitä, että koira luulee olevansa perheen päällikkö, niin silloin suosittelisin pikaista tapakasvatusta koiralle. Tässä tapauksessa kannattaa kysyä neuvoja kokeneilta terrierikasvattajilta.


[ Edit | View ]

[> Re: pitäisikö? -- nimetön, 6.05.2003 15:38:02

Tarkoitan epäluuleisella agressiivisuudella sitä, että koira ilmeisesti pelkää tai ei muuten vain luota toiseen koiraan (russeliin). Esimerkkinä jos toinen russeli lähestyy ja yrittää haistella tai tehdä muuten vaan tuttavuutta, niin heti tämä "pelokas" ärähtää kimakasti haukkuen ja yrittää purra.
Näitä on molemmissa sukupuolen edustajissa.
Ihmistä kohtaan kohdistuu pelokkuutta ja luottamuspulaa.


[ Edit | View ]

[> [> Re: pitäisikö? -- maria, 7.05.2003 10:21:13

Mielestäni ei pidä tuollaisessa tilanteessa harkita vaihtoehtonakaan lopettamista. Minkä ikäisestä koirasta on kyse? Miten pentuajan sosiaalistaminen sujui? Onko joskus hyväksynyt toisia koiria? Voisiko olla mahdollista että on säikähtänyt jossain vaiheessa toista koiraa ja nyt epäluottamus muihin ilmenee näin? Meidän narttu oli noin 9kk vanhana hyvin napakka muille koirille varsinkin hihnassa, koirapuistoissa ja muuten vapaana leikki kyllä maistui. Harjoiteltiin hihnassa muiden kohtaamista tuttujen koirien kanssa jotka ei nartun ärinöistä välittäneet, aina sai namin kun oli kiltisti ja jos ärähti napakka kielto. Nyt käyttäytyy jo ihan mainiosta muita kohtaan, tosin jos joku aloittaa ärinän niin silloin narttukin ärähtää, mutta sen tottakai sallimme.

Epäluottamusta ihmistä kohtaan. Liittykö tähän jokin huono kokemus? Oletteko ehkä olleet liian tiukkoja koiralle? Jos kyseessä onkin herkempi yksilö joka ei kestä voimakkaita paineita ja on siitä ahdistunut ja epävarma. En tiedä olisinko oikeassa mutta aloittaisin luottamuksen luonnin ihan alusta. En käyttäisi kieltoja vaan ainoastaan kehuja kun koira tekee oikein. Ehkä kannattaisi opetella vaikkapa hieromaan koiraa ja hakea luottamusta ja rentoutta silläkin tavalla. Ehkä joku toinen koiraihminen voisi arvioida sinun käytöstäsi koiran lähellä ja katsoa mitä mahdollisesti käytöksessäsi on korjaamista. Toinen ihminen näkee paremmin lähelle.

Jos et itse keksi keinoja tai olet jo kaiken kokeillut(muista etä muutokset eivät tule hetkessä), hakisin ammattiapua. Ei ole ollenkaan noloa pyytää apua, noloa on jos sitä ei ymmärrä pyytää. Yksi vaihtoehto on tietysti koiralle uuden perheen etsiminen, joku perhe jossa sen erikoistarpeet otetaan huomioon ja jossa asialle mahdollisesti pystytään tekemään jotain.

Toivottavasti onnistut eikä koiraa tarvitse lopettaa.
Ja taas fiksummat saavat vapaasti korjata mielipiteitäni.

-maria-


[ Edit | View ]

[> [> [> Re: pitäisikö? -- Sami, 7.05.2003 12:20:37

Minun mielestä yhtenä vaihtoehtona pitää harkita lopettamista.
Kirjoitit, että myös ihmisiä kohtaan käyttäytyy epäluuloisen agressiivisesti. Onko purrut ihmisiä? Jos kyse ei ole johtajuusongelmasta vaan koira on vain luonteeltaan niin arka ja huonohermoinen, että puree ihmistä, on lopettaminen hyvä vaihtoehto. Toisiin koiriin kohdistuvan agressiivisuuden takia en ainakaan minä koiraani monttuun laittaisi.

Kannattaa tietenkin kokeilla erilaisia konsteja koiran järkiin saamiseksi, mutta jos agressiivisuus ihmisiä kohtaan jatkuu, niin eikun saunan taakse!


[ Edit | View ]

[> [> [> [> Re: pitäisikö? -- nimetön, 8.05.2003 11:52:14

Kiitos neuvoista. Nyt ymmärrän asiaa enemmän..
Koira ei ole vielä onneksi purrut ihmistä.


[ Edit | View ]

[> Re: pitäisikö? -- jane, 7.05.2003 12:14:11

Heips

Mielenkiintoinen keskustelu aiheesta.
Mistä huomaa onko koira luonnevikainen ja epäonnistuneen kasvatuksen tulos?

Miten esim. kasvattajat huomiovat tämän?
Otetaanko joskus tietoisia riskejä mahdollisesti ulkomuodon tai riistavietin kustannuksella?

Olen törmännyt onneksi muutamiin koiriin (kaikenrotuisia) jotka ovat jompiakumpia edellamainittuja tapauksia.


[ Edit | View ]

[> [> Re: pitäisikö? -- Saara, 8.05.2003 12:38:56

Hyvä, että sinulla "nimetön on järkeä kysyä neuvoja, olen kuullut niin monesta tapauksesta jossa koira on lopettu, kun ei ole jaksettu tehdä sen kanssa töitä.

Hyvin pieni osa koirista on mielenvikaisia. Suurimmalla osalla ongelma koirista on mennyt joku juttu kasvatuksessa/koulutuksessa pieleen. Suosittelen lämpimästi Jan Fennelin Koulutan koirani kirjaa. Sen avulla pääse sopivasti sukeltamaan koiran mieleen. Eikä ulkopuolisen koiraterapeutin apukaan voisi olla pahitteeksi, suosittelen kuitenkin viemään vain sellaiselle jolla on kokemusta terriereistä. Oikealla koulutuksella voi päästä ihmeellisiin tuloksiin :)

Toivottavasti koirasi saa elää viellä monta onnellista vuotta.

-Saara-


[ Edit | View ]

[> Re: pitäisikö? -- Heidi, 10.07.2003 13:26:53

Vielä vähän viisasta koira kirjallisuutta...Helena Koskentalon kirja Pelko Purija ja Huomoinhakija.Erittäin paljon tietoa koiran käyttäytymisestä ja syitä siihen (myöskin terrierit otettu huomioon).On auttanut meidän perheessä ymmärtämään miksi koiramme käyttäytyy niinkuin käyttäytyy. Meilläkin on reilun vuoden ikäinen narttu joka pelkää muita koiria ja on siitä syystä agressiivinen muita koiria kohtaan.Ihmisiä kohtaan on täysi enkeli.Onneksi!Perheemme uroksen kanssa tulee mainiosti juttuun ja rakastaa meidän kissoja.Vieraita koiria kohtaan yrittää peittää pelkonsa kauheella rähinällä ja agressiivisellä käytöksellä ja on myös hyvin mustasukkainen jos uroksemme leikkii jonkun muun kanssa.-Heidi-


[ Edit | View ]

[> Re: pitäisikö? -- Heidi, 10.07.2003 13:33:32

Vielä edelliseen lisätäkseni,niin kertaakaan meillä ei ole käynnyt mielessä lopettaa narttuamme.Päinvastoin on tullut halu selvittää ongelmat ja perehtyä niihin.-Heidi-


[ Edit | View ]



[ Contact Forum Admin ]


Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.