VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: [1]23456 ]
Subject: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Erja Saarela
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 17:16:16 04/10/03 Thu
Author Host/IP: 193.166.136.253

Hei Kaikki!

Minusta on hyvin ikävää että, yhä edelleen minusta kerrotaan varsin ikävään sävyyn asioita, eteenkin villakoira väen keskuudessa. Haluan sellaisen loppuvan tähän!
Ei ole mukavaa eikä myöskään suotavaa että, henkilön joka EI ole harrastanut rotua vuoden 1993 jälkeen saa kuulla tehneen sitä sun tätä!
Menkää kaikki itseenne, eikö olisi kaikkien ihmisten mukavampi harrastaa koirien kanssa kaikenlaista mukavaa, ilman sarvia ja hampaita?
Itse sain vanhemmiltani sinisen kääpiövillakoira uroksen, 1965 ja silloin osallistuin koirani kanssa lapsi ja koira kilpailuihin, silloin näyttelyissä ja koulutuskentillä vallitsi yhteen hiileen puhataminen, kaikki olivat kuin yhtä suurta perhettä, eikä koskaan ollut ikävää mennä näyttely yms. paikkaan, ikävän ilmapiirin varjostaessa tapahtumaa!
Mutta tänä päivänä on aivan toisenlaista, jokainen tupsuttaa koiriaan tiukka ilme kasvoillaan, hampaat irvessä. Olen monesti kuullut aivan ensikertalaisten kauhistelevan kehän ulkopuolista meininkiä! Hyi hävetkää!!
Katsokaa sitä koiraanne suoraa silmiin ja ottakaa oppia, koiranne nimittäin ovat teitä paljon viksumpia, osaavat käyttäytyä meitä ihmisiäkin paremmin! :)
Olen saanut koiratouhuista aivan tarpeeksi, kiitos teidän!
Lopuksi haluankin siteerata erästä englantilaista villakoirakasvattajaa joka lohdutti minua, kun mieli oli taas maassa sanomalla lauseen, jonka sisältö kuuluu näin; "Silloin kun jotkin koiraihmiset panettelevat ja haukkuvat sinua, eivät itse ole saavuttaneet elämässään mitään tavoittelemisen arvoista, toisin kuin sinä itse"! :)
Itse noudatan seuraavaa elämän ohjetta; "Kaikki se hyvä jonka kylvät ympärillesi, kiertää kerran maapallon ja palaa takaisin luoksesi, ja kaikki se paha jonka kylvät kiertää kerran maapallon ympäri ja palaa jälleen luoksesi" !
Toivon sydämmestäni kaikkea hyvää teille ja jaksamista, itse en enää jaksanut!
Monin terveisin, Erja Saarela (SVK:n jäsen v-1965 lähtien.)

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Reija Ahjokivi-Reen
[ Edit | View ]

Date Posted: 17:49:25 04/10/03 Thu
Author Host/IP: 192.100.124.218

Tähän pätee lause jonka olen kuullut:
Omasta mielestään puhdas ja aattellinen
onkin usein ahdas ja puutteellinen....

Juuri tällaisen kuvan minäkin olen saanut näissä näyttelyissä: "Mutta tänä päivänä on aivan toisenlaista, jokainen tupsuttaa koiriaan tiukka ilme kasvoillaan, hampaat irvessä. Olen monesti kuullut aivan ensikertalaisten kauhistelevan kehän ulkopuolista meininkiä! Hyi hävetkää!!"

Tsemppiä sinulle:
Reija
[> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Leila Almgren
[ Edit | View ]

Date Posted: 21:06:27 04/10/03 Thu
Author Host/IP: 80.58.40.42

Kuinka voi olla niin paljon ihmisiä jotka ovat kokeneet tätä samanlaista "syrjimistä" villakoirapiireissä?Monet siitä vaikenevat, kuten minäkin tähän asti, mutta nyt en enää voi,koska olen palstaa seuratessani aina silloin tällöin nähnyt tämän asian pulpahtavan esille.
Itselläni syntyi ensimmäinen isovillakoirapentue 90-luvun alussa.Kun ilmoitin sen pentuvälitykseen, sain kuulla että minun olisi pitänyt tappaa muutama pentu, koska eihän emällä ollut niin monta tisuakaan!Pentuja oli 12 ja kaikki olivat terveitä ja elinvoimaisia ja saivat hyvät kodit.
En olisi "saanut" kasvattaa villakoiria, koska enhän ollut kasvattanut yhtään muotovaliota.Kun kerroin rakastavani villakoiria yli kaiken ja haluavani tehdä tunnetuksi kuinka ihania villakoirat ovat, sain kuulla että eivät he (villakoirakerho) haluakaan että villakoirista tulee mitään niin yleisiä kuten esim.noutajat ovat.
"Kerma" onnistui lamaannuttamaan taas yhden uuden uralle yrittäjän.Tietenkin suomalaisella sisulla pitäisi vaan polskutella eteenpäin eikä viis välittää kateellisista "muotovaliokasvattajista" sillä juuri kateudesta on täälläkin kysymys niinkuin monella muullakin alalla täällä elämän taipaleella.Eihän se ole mikään pakko pyöriä niissä piireissä missä ilmapiiri on kuten edellä on kuvattu.Mutta meitähän on niin moneen junaan lähtijöitä,lähettäjistä vaan on pula.

Terveisin:
Muun maan mustikka,onnellinen villakoiran omistaja
Leila Almgren
[> [> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
kirsi pesonen
[ Edit | View ]

Date Posted: 23:01:52 04/10/03 Thu
Author Host/IP: 80.222.116.144

Itselleni tuli ensimmäinen villakoira 95-vuonna ja sen seurauksena alkoivat näyttelyissä käynnit.En kylläkään ole huomannut että käytös kehien ympärillä olisi mitenkään tiukkapiposta.Päin vastoin olen saanut paljon neuvoja ja kannustusta,varsinkin ensimmäisen koirani kohdalla.Sitä täytyy osata katsoa keneltä pystyy kysymään neuvoa ja keneltä ei.
[> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Paula Forsbacka
[ Edit | View ]

Date Posted: 08:36:50 04/11/03 Fri
Author Host/IP: 195.165.1.14

Meillä meni kaikki ihan hyvin kunnes "erehdyin" kasvattamaan villakoiria - silloin olen saanut kaikki loat ylleni!
Mutta on kehien ympärillä kivojakin ihmisiä joilta olen paljon apua saanut - ihan kasvattajiakin kuten Viirtelän Tarmo ja Lammin Meeri sekä Elena Laine.
[> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Sanna Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:30:21 04/11/03 Fri
Author Host/IP: 62.236.236.176

Joo..ooo, jaaa...aaa
Jos oikein muistan, omien sanojesi mukaan vei urasi kaiken aikasi, et enää ehtinyt mukaan koiraharrastamiseen.
Silti viime vuodet olet harrastanut muita rotuja vaihtelevasti.
Tätä palstaa lukevat eivät varmasti suurin osa edes tunne koko kuviota....mutta hei, villakoira harrastajat eivät ole syypäitä ihan kaikkeen sentään.

Eihän ole niin, Erja!
[> [> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Liisa Saarinen
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:50:13 04/11/03 Fri
Author Host/IP: 81.197.6.114

Myös minun korviini on usein kantautunut, että juuri villakoiraihmisten keskuudessa vallitsee tämä ns. lynkkaustaktiikka, hampaat irvessä trimmaaminen ja murhaavat katseet. Käydessäni viimeksi Pirkkahallissa näyttelyissä maaliskuussa,huomasin, että näitä tyyppejä todella löytyi sukimasta turtuneen näköisiä koiriaan. Mutta he olivat ulkopuolisen silmin katsottuna häviävän pieni vähemmistö verrattuna hymyileväisiin, koiriaan aidon välittävästi kohteleviin ihmisiin. Ja näitä sitruuna mehua juoneita löytyi kyllä muidenkin kehien ympäristöstä. Eihän me villakoiraihmiset nyt vain itse syyllistyttäisi turhien prototyyppien luomiseen ja vielä oman rotumme ympärille? On todella kurjaa, jos jonkun harrastus tai ura kärsii muutamien ilkeiden ihmisten takia. Täytyy vain ymmärtää, että niin valitettavaa kuin se onkin, epäaitoja, ilkeitä selkäänpuukottajia mahtuu melko varmasti porukkaan kuin porukkaan, mutta meidän muiden vastuuna onkin ystävällisellä asenteellamme varmistaa, ettei koko kyseenalainen leima siirtyisi koko rodun ylle! Iloista kevään jatkoa kaikille!
[> [> [> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Johanna Juntunen
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:25:39 04/17/03 Thu
Author Host/IP: 194.211.16.130

Eräässä näyttelyssä eräs villakoiraharrastaja (mies) sanoi minulle suoraan ettei ole ikinä nähnyt niin rumaa villakoiraa kuin minun kääpiövillakoirani Clara.Olen vielä aika aloittelija,vasta 16 vuotias ja tuo kommentti satutti.Minun onnekseni Clara oli pn3 ja tämän miehen koira "vain" pn5.En halua yleistää,mutta ikävä kyllä minulla on vastaaavia kokemuksia aika paljon.
Onneksi löytyy vielä muutama kokeneempi villakoiraihminen näyttelyistä jonka kanssa voi jutella ja jolta voi kysellä neuvoja.


Johanna
[> [> [> [> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
kristiina liimatainen
[ Edit | View ]

Date Posted: 16:28:08 04/18/03 Fri
Author Host/IP: 80.186.24.189

Tuo kommentti kertoo jo paljon lasujastaankin, en antaisi sille arvoa puupennin vertaa.
Tiedän kokemuksesta että helppo sanoa "älä välitä", sillä ihan asiattomatkin sanomiset sattuvat syvälle. Sen vuoksi en itse ole käynyt näyttelyissä moneen vuoteen vaikka uskoisin koirassani olevan hyvää ainesta näyttelyihinkin.
Kaikkea en onneksi edes muista mitä kehän laidalla koirastani kuulin, mutta perästäpäin naurattaa se ikuinen itku että "kehittymätön rintakehä". Voi luoja, mitä muuta voi NUORELLA nartulla olla? Eihän koira kehity valmiiksi asti vuodessa. Nykyisin rintakehää on vähintäänkin tarpeeksi.
Kehän laidalla on kuitenkin myös hyviä ihmisiä jotka antavat ihan kokemuksen pohjalla loistavia neuvoja ja perustelevatkin ne. Kiitos teille jotka asiallisesti opastatte uusia villisten omistajia.

Pakko lisätä tähän perään että TIEDÄN omistavani villakoiran joka hipoo täydellisyyttä. Sopusuhtaisen ulkonäön ja kauniin turkin lisäksi sillä on oppivainen ja loistavan avoin luonne jossa vaihelevat puolustuskykyinen pieni taistelija sekä nöyrä periksiantaja tilanteen mukaan. Sitä eivät mitkään tuomarit voi huomata lyhyen arvosteluajan puitteissa, mutta parasta on kun itse tiedän koirani erinomaisuuden.
[> [> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Erja Saarela
[ Edit | View ]

Date Posted: 13:34:09 04/12/03 Sat
Author Host/IP: 193.166.136.253

Niinpä, niin... Mitä uraan tulee Sanna, on kai oma asiani! Mitä taas toisiin rotuihin.. sekin on oma asiani...!
Siinä tuli todistettua muutama asia, joka todellakin oli sen arvoista! Toiset rodut sairaampia kuin toiset, toisissakin roduissa löytyy selkään puukottajia, ei suinkaan villakoirissa... Totta!
Isäni kerran lausui tälläisen lauseen... Hullua porukkaa, ihmetteli kuinka viihdyin!
Muistakaa, kuka vanhoja muistaa sitä tikulla silmää!!
Mukaviakin ihmisia löytyy tämän kauniin rodun piiristä, itse olen aina saanut apua, kun sitä pyysin, nykyisistä meiningeistä en ole perillä, toivottavasti suunta on paranemaan päin! :)
Niille jotka samallaista kokevat, antaisin neuvon; purkaa hammasta yhteen ja jatkakaa, ei kannata lannistua! :)
[> [> [> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Saana Santalahti
[ Edit | View ]

Date Posted: 21:13:06 04/12/03 Sat
Author Host/IP: 213.173.149.134

Itselläni on ensimmäinen villis ja näyttelyissä en ole ikinä joutunut ns. 'huonoon kohteluun'. Myöskin paljon parjattujen afgaanikehien laidalla olen viihtynyt keskitasoa paremmin!

Tiesittekös että oma asenne vaikuttaa aika reilusti siihen kuinka muut sinuun suhtautuvat? Typerä asenne loistaa kilometrien päähän!
[> [> [> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Sanna Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 10:00:16 04/13/03 Sun
Author Host/IP: 62.237.19.75

nii...in!
Hyvä vastaus ;)
Mitä sanontoihin tulee, yksi on yli muiden: Minkä taakseen jättää, sen edestään löytää. Ei voi siis olettaa ajan paikkaavan kaikkea.
Sanna
[> [> [> [> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Maylis B Spiik
[ Edit | View ]

Date Posted: 09:56:31 04/14/03 Mon
Author Host/IP: 194.89.205.28

Ja Erja .... kaikkea ei aina voi eikä halua kirjoittaa julki vaikka ehkä pitäisi. Eläinsuojeluterveisin nyt kuitenkin Maylis Spiik
[> [> [> [> [> Subject: Re: Toisten mustamaalaaminen


Author:
Päivi Reinikainen
[ Edit | View ]

Date Posted: 17:06:27 04/25/03 Fri
Author Host/IP: 193.229.6.165

Pistän oman kirjoitukseni tähän vaan kirjoituspötkön viimeisen perään. Yhden ainoan villakoiran omistajana, olen kahdeksan vuotta kokenut kuuluvani villisihmisten joukkoon. Olen surutta kysellyt ja jutellut ihmisten kanssa ja aina minuun on suhtauduttu kohteliaasti ja ystävällisesti. Koska minulla ei ole harmainta aavistustakaan mistään "linkeistä" rupattelen surutta kaikkien niiden kanssa, jotka sillä hetkellä vastaani sattuvat kävelemään. Kun ihmiset näyttelyissä leikkelevät villojaan, on heillä ollut aikaa antaa minulle neuvoja ja vinkkejä koiran laitossa, vaikka oma villani onkin ollut jo monta vuotta "eläkkeellä" (Haluan sen siitä huolimatta olevan täydessä leijonassa siistinä ja kauniina)

Harrastan myös muitakin rotuja ja olen törmännyt eräässä rodussa todella ilkeään ja pahansuopaan porukkaan. Tosin ne eivät ole suuremmin kohdistuneet minuun, liekö syynä se, että en ole kasvattaja enkä minkään huippukoiran omistaja, joten en ärsytä, ainakaan vielä, ketää liikaa ja kohtelen kanssaihmisiäni niinkuin haluaisin minua kohdeltavan.

Minulla ei ole harmainta aavistustakaan siitä riidasta, joka tämän ketjun on polkaissut käyntiin, halusinpahan vain tuoda julki pari omaa ajatustani yleisellä tasolla tästä aiheesta. Joka rodussa on ihan varmasti omat tappelunsa ja tappelijansa, mutta jos sitä läheltä seuraa, tuntuu juuri sen rodun harrastajat niiltä kaikkein kauheimmilta. Uskon, että itse voi myös vaikuttaa siihen, miten itseään kohdellaan. Usein ihminen huomaa sen, mitä itselle sanotaan, mutta unohtaa autuaasti sen, mitä omasta suusta on juuri päässyt ulos pujahtamaan. Ja valitettavasti, kateus on meillä suomalaisilla ollut aina kansantautina ja vanhan sananlaskun mukaan se vie kalatkin vedestä.

Ja niinkuin joku jo aiemmin totesikin, sekin on totta, että yleensä sen jossakin vaiheessa aina edestään löytää minkä taakseen jättää. (Voi että minä rakastan näitä vanhoja suomalaisia sananlaskuja) Ja vielä toinen sananlasku: Niin metsä vastaa kuin siihen huudetaan.



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.