VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 12[3]456 ]
Subject: Re: Tuloksista


Author:
nummi marleena
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 08:04:53 03/07/03 Fri
Author Host/IP: 160.71.88.33
In reply to: Anne-Mari Tenhovalo 's message, "Re: Tuloksista" on 20:52:17 03/06/03 Thu

No eihän se toki mihinkään valionarvoon vaikuta, kennelliiton valionarvosäännöt on ihan eri asia, ei sotketa sitä tähän.

Mutta olen Pian kanssa ihan samaa mieltä, että jos ylipäätään jotain tuloksia täällä mainitaan ja tarvitaan kuten näyttelytulos nyt halutaan niin voitaisiin tosiaankin laittaa yhtä hyvin agility ja toko-tuloskin tänne näkyviin.
Villakoirastahan (jopa samasta) on niin moneen.

Emmehän me pelkästään jalosta näyttelykoiria, vaan
puhdasrotuisia n. 10 vuodeksi seurana palvelevia koiria,
joiden keskimääräinen aktiivinen kilpailu-ura näyttelyissä tms. on n. 2 vuotta. Miksi siis painottaa näyttelymenestystä.

Tuo jalostustarkastus olisi todella mainio juttu, siellä
voitaisiin katsoa, että koira muistuttaa edes villakoiraa.
Joskushan nämä viralliset jalostustarkastukset ovat huomattavasti rankempia kuin tuon 3-tuloksen näyttelytulosvaatimus. Jalostustarkastuksessahan varmaan kaikenkarvaiset purentaviat tulisivat esiin, joka voi lipsahtaa näyttelyissä ihan hyvin läpi... Mutta kuten sanoin
hyvä ehdotus.

terv. Lelle

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> [> [> [> [> [> Subject: Re: Tuloksista


Author:
Johanna Tuomi
[ Edit | View ]

Date Posted: 09:48:31 03/07/03 Fri
Author Host/IP: 62.248.244.198

Aivan, voisihan sen jalostustarkastuksen järjestää, oikein hyvä idea. Mutta, kukahan senkin urakan taas niskoilleen ottaisi? Se kun vaatii useamman henkilön työpanoksen ja tunnetusti näitä "aktiivihenkilöitä" on kerhon satapäisessä jäsenistössä hyvin vähän. Nekin vähät alkavat olla loppuunajettuja.

Jalostustarkastus vaatii saman työmäärän kun pienenpuoleisen näyttelyn järjestäminen. Ulkomuototuomarit varmasti löytyvät kerhon "omista tuomareista" meillähän niitä vihdoinkin on useampia. Sihteereitäkin piisaa. Vaan kuka ottaa järjestääkseen kaiken muun?

Olen ollut mukana kahdenkin eri rotujärjestön vastaavien tilaisuuksien järjestelyissä. Nämä rotujärjestöt siis järjestivät homman ensimmäistä kertaa ja kaikki aloitettiin aivan alusta. Työ alkoi kaavakkeen suunnittelulla vuotta ennen tilaisuutta. Suunnittelutyössä oli mukana kolme ulkomuototuomaria ja heille yhteinen "sihteerikirjuri" ja se vaati aikaa. Kaavake kun on suunniteltava, laadittava, hyväksytettävä ja painatettava. Tilaisuus on siis virallinen ja vaatii näinollen myös viralliset kaavakkeet ja tarkastajat. Ei kaikkea tätä noin vaan pystyyn pykäistä.

En edes tiedä, onko villakoirille koskaan moista kaavaketta laadittu? Ei ole ainakaan missään vastaan tullut.
Nyt olisi siis oiva tilaisuus moinen urakka aloittaa. Näistä viesteistä päätellen kiinnostusta tuntuu riittävän asiaa kohtaan, joten riittää varmasti myös tekijöitä.
Johtokunnalle vaan viestiä ja ehdotuksia asian suhteen. Eiköhän se jalostustarkastuskin sitten muutaman vuoden kuluttua ole täyttä totta.

Nyt kenenkään ei pidä luulla, että vastustaisin jalostustarkastusta. Päinvastoin, jo vuonna -90 ehdotin tätä. Silloin oli valitettavasti vallalla sama tilanne, ei vaan ollut tekijöitä, kiinnostusta kyllä.

Ihan totta, ei voi olettaa, että kaikki lankeaisi valmiina eteen, kunhan vaan keksii ehdottaa. Pitää myös olla valmis auttamaan ja toimimaan yhteisten asioiden eteen.
Olen usealtakin henkilöltä kuullut lauseen: "Kerho on minua varten, en minä kerhoa, ei ole aikaa".
Hieno tapa suhtautua asioihin. Nämä suurinpaan ääneen valittavat henkilöt usein ovat juuri niitä, jotka eivät mihinkään talkootyöhön osallistu, mutta eniten heiltä valituksia kuulee. Mielellään kyllä osallistutaan ja otetaan edut, mutta tikkua ei ristiin yhteisten asioiden eteen laiteta.

Ymmärrän oikein hyvin, että tässä nyky yhteiskunnassa meno on hektistä. On työ, perhe ja muutkin harrastukset jotka velvoittavat. Silti meillä kerhossa on muutamia henkilöitä, jotka kaikesta tästä ja tämän lisäksi jaksavat puurtaa vuodesta toiseen, jotta kerho ylipäätään pysyisi elossa. Osa näistä henkilöistä on ollut mukana aivan kerhon perustamisesta alkaen, siis yli 40-vuotta. Uskomatonta, eikö? Ja ehdottomasti ainutlaatuista uskollisuutta!

Pitkään aikaan ei ole ilmaantunut uusia ihmisiä mukaan toimintaan. Kyse ei taatusti ole siitä, etteikö mukaan huolittaisi, että kyseessä olisi sulkeutunut "kuppikunta" mustasukkaisena vahtimassa: "vain me ja ainoastaan me".
Halukkaita työmyyriä kun ei vaan ilmaannu, ei vaikka kuinka peräänkuuluttaisi.

Poikkesin hiemen aiheesta, mutta kun en malttanut jättää hyvää tilaisuutta käyttämättä. Jalostustarkastus on todella ajattelemisen arvoinen asia, mutta vaatii siis muutakin kun ajattelemista. Sanoista tekoihin sitten vaan, eikös?

Mukavaa viikonloppua kaikille. Minä se toiminkin kätilönä ystäväni villakoiramammalle ja viikonloppu meneekin sitten vauvoja vahtiessa. Kuinka mukavaa, pitkästä aikaa taas niissä merkeissä.

Johanna
[> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Yhdistystoiminnasta....


Author:
Anne Helin
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:49:41 03/07/03 Fri
Author Host/IP: 213.173.142.159

Monella muullakin yhdistyksellä on aivan sama ongelma. Itse menin omakotiyhdistys -toimintaan mukaan 17 vuotta sitten, ja olen ollut koko sen ajan hallituksessa / sihteerinä / rahastonhoitajana. Uusia, toimivia jäseniä ei näiden vuosien aikana ole saatu mukaan kuin 2-3 kpl. Hallituskin on lähes samassa kokoonpanossa kuin 17 vuotta sitten! Vanha hallitus alkaa uupua ja ideat on loppuunkäytetty!
Jäsenmaksu on meillä tosi pieni, silti heti kysellään "mitä sillä SAADAAN?". Siis saaminen on ainoa kiinnostava asia, ei osallistuminen ja yhdessä tekeminen! (no, ei nyt aivan kaikille, mutta kumminkin...)
Samaa vikaa siis muussakin yhdistystoiminnassa (sorry, aiheen vierestä)
Katsotaan nyt, saadaanko Tampereelle osastoa...
terv. Anne & käpsypoika Kevin
[> [> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Yhdistystoiminnasta....


Author:
Sanna Koponen
[ Edit | View ]

Date Posted: 12:14:55 03/07/03 Fri
Author Host/IP: 194.100.113.203

Näinhän se on aina kaikessa....
Teillä on tampereella innostuneita nuoria...älkää vaan
unohtanko "hyödyntää" heitä.
Toivon todella, että Tampereella starttaa tauon jälkeen vireä toiminta.
Todella moni on sitä kaivannut.
T:SK
[> [> [> [> [> [> Subject: Re: Tuloksista


Author:
Anne-Mari Tenhovalo
[ Edit | View ]

Date Posted: 15:37:07 03/07/03 Fri
Author Host/IP: 195.255.39.126

Ajattelin lähinnä sitä, että miksi agility- tai tokovalion pitää saada kakkonen (mikä ikinä se uusien sääntöjen mukaan sitten onkaan)näyttelystä? Jalostukseenkin riittää kolmonen... Kuitenkaan siihen valionarvoon ei vaikuta mitenkään se, onko koiran karvat hienosti ojennukesssa tai onko jokainen hammas kohdallaan. Varmasti tässä näyttelytulosvaatimuksessa on joku pointti - en vaan koskaan ole ymmärtänyt sitä. Minusta riittäisi, että koira on puhdasrotuinen, joka on tietysti Kennelliiton tavoitteiden mukaista.

t. Anne-Mari



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.