VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 12345[6] ]
Subject: Re: Lihavuuden kriteerit?


Author:
Marja Seilonen
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 23:25:33 10/08/02 Tue
Author Host/IP: 212.246.17.130
In reply to: Pirkko Ranta-aho 's message, "Re: Vinttikoira vai villakoira ?" on 22:16:29 10/08/02 Tue

>>Ruokakuppi ei ole koskaan tyhjä ja
>>jotenkin tuntuu siltä,ettei tämä rotu syö hevillä
>>itseään läskiksi. Olenko väärässä?
>
>Jotkut isovillakoiristani (varsinkin urokset) ovat
>olleet nuorina erittäinkin hoikkia ja jos olisivat
>saaneet valita, ne olisivat syöneet pelkkiä
>herkkupaloja. Kuitenkin kaikkien koirieni ruokahalu on
>vanhemmiten lisääntynyt. Toisten jopa siinä määrin,
>että joudun pitämään huolen siitä, ettei koira pääse
>liiaksi lihomaan. Monilla on myös ollut ihan hyvä
>ruokahalu jo heti pennusta lähtien. Varsinaisesti
>"pohjattomilta" tuntuvia ovat minun isovillakoiristani
>olleet lähinnä vain jotkut leikatut nartut.
>
>Pirkko
>Kuinka paljon mahtaa painaa ajattelussa koiran hyvinvoinnin suhteen vanha uskomus"koira voi hyvin,jos kylkiluut tuntuvat helposti ja alavatsa-linjassa on kaari" ?
Punnistus on tietenkin asia erikseen.
En ole antanut koiralleni makupaloja mielestäni paljonkaan. Agility-vaiheen aikana huomasin,että nakit ovat mieluisia,mutta ne eivät kuulu vakituiseen ruokavalioon.Olenkin oikeastaan ylpeä,kun koirani ei osaa syödä esimerkiksi leivonnaisia ja sensemmoisia.Ensimmäiset tilanteet niiden tarjoamisen suhteen ovat tulleet niin myöhään,ettei reaktio ole muuta kuin nuuhkaisu,lipaisu ja kohtelias lönkyttely muualle.Laitan kerran päivässä ruokaa kuppiin ja joka seuraava aamu siellä on jotain,ei koskaan tyhjä. Onko ihannepainoa olemassa?

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> [> [> Subject: Re: Lihavuuden kriteerit?


Author:
Pirkko Ranta-aho
[ Edit | View ]

Date Posted: 00:35:49 10/09/02 Wed
Author Host/IP: 80.186.13.174

>Kuinka paljon mahtaa painaa ajattelussa koiran
>hyvinvoinnin suhteen vanha uskomus"koira voi hyvin,jos
>kylkiluut tuntuvat helposti ja alavatsa-linjassa on
>kaari" ?

Hmm. Mielestäni hyvä merkki liiasta painosta villakoirillani on usein ollut juuri se, jos kylkiluiden päälle on kerääntynyt läskikerros. Vatsakaaren tulisi villakoiralla olla "Nouseva, ei kuitenkaan kuten vinttikoiralla". Sopivan kunnon tässä lihavuus/laihuusasiassa koirillani arvioin nimenomaan tunnustelemalla koiraa en niinkään koiran painon perusteella. Sopiva paino kun saattaa säkäkorkeudeltaan samankokoisillakin koirilla olla hyvinkin erilainen. Olen joskus ollut hyvinkin erimieltä eläinlääkärin kanssa näistä villakoiran lihavuus/laihuusasioista. Ehkäpä tähän on selityksenä se, että mitä yhden rotuisella pidetään sopivana kuntona saattaa toisen rodun ollessa kyseessä ollakin jo "aivan liian läski".

Uskon, että tässä asiassa villakoiraharrastajat ovat aika järkevillä "linjoilla".

Pirkko



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.