VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: [1]23 ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 21.11.2003 21:53:01
Author: anne girs
Subject: Re: Mutta kun en osaa hävetä....
In reply to: Koiristaan onnellinen.. 's message, "Mutta kun en osaa hävetä...." on 13.11.2003 8:50:00

täytyy sanoa että ihan henkeä haukon seuratessani muutaman ihmisen asiatonta keskustelua tälläpalstalla.Täytyy sanoa että nyt on käsitteet metsästyshimoisilla ihmisillä menneet aivan sekaisin. Kannattaisi mielestäni tarkastaa muutama tosiasia yleensäkin koiran kasvatuksesta ja omistuksesta ennenkuin ryhtyy neuvomaan mitä kukin koirallansa saa tehdä. Sitä paitsi olettekohan te jahtimiehet täysin ajantasalla siitä mihin tämä rotu on perustettu, millaisiin olosuhteisiin ja miksi; tämähän ei ole mikään tappajaterrieri saku vaan painostava luolakoira joka haukullansa painostaa saaliin ulos luolasta isännälleen, tietty jotkut fanaattiset testosteroniomistajat pilaavat koiransa täysin esim liian aikaisella luolaan menemisellä vain omaa tyhmyyttään.Kyllä meidän koiramme on niin upealuontoinen ja selväpäinen että ei sitä pilattua saa kuin hihnan toisesta päästä. OLEN yhdistyksen perustajajäsen ja täytyy sanoa että olen tyrmistynyt näistä räikeistä yrityksistä mustamaalata rotuamme,rajoittaa ihmisten vapautta valita oman koirarotunsa, harrastaa sillä.Ja sitten on vielä viralliseen nimenkin tullut lisäys "working". Koska se on tapahtunut ja miksi minulle ei kerrottu? On raukkamaista yhdistyksemme puheenjohtjalta olla puuttumatta keskusteluun ja oikaista asioita kun ne ilmiselvästi saavat vääriä käsitteitä.Kasvattajana olen muuten saanut hyvin asiattoman puhelinsoiton jossa minua syytettiin pentupisneksestä ja käskettiin lopettamaan kasvatus koska en harrasta metsästystä koirillani ja väitettiin minun pyytävän huimia summia pennuistani , selvästi pantiin sanat suuhuni väkivalloin paneteltiin ja kyseenalaistettiin toimiani kunniallisena koiranomistajana.En edes viitsi mennä yksityiskohtiin ,mutta hävettää hallitusparkamme , jotain pitäisi nyt varmaan tehdä. Uskon myös että suurin osa jäsenistämme on aivan tavallisia ihmisiä ilman fanaattisia metsästysviettejä,joten onko tässä nyt paikka yhdistyksemme sisällä järjestäytyä ennenkuin tämä hajoaa käsiimme. Ehkä metsästysjaos ja lemmikkijaos olisi paikallaan .Kennelliiton missimarkkinoillehan emme halua. Anne Girs

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Replies:

[> [> Re: Mutta kun en osaa hävetä.... -- John Hunter, 21.11.2003 22:44:55

Yhdistyksenne etusivulla on kohta "Rotumääritelmä", jota klikkaamalla avautuu muun muassa tällainen tekstin pätkä (ensimmäisessä kappaleessa) "Tulisi muistaa, että Jack Russell on metsästysterrieri ja sen tulisi säilyttää nämä vaistot." Näin ulkopuolisena (metsästäjänä) tuntuisi, että tässä on oiva ohjenuora koiran jalostukseen.

Itse en antaisi pentua henkilölle, joka ei metsästä. Kukin kuitenkin taaplaa tyylillään. Montakohan kotoista ajokoiraa on mennyt muihin kuin metsästäviin koteihin? Onkohan ajokoiraväellä suunnitteilla metsästys- ja lemmikkijaos.

Seuraava koirani saattaa olla jopa luolassa vörkkivä jaska, kunhan anopin sylissä nukkuvasta (raivohullu-, tappaja-, testosteroni-) sakusta aika jättää. Vai miten se oikea termi tällä palstalla menee :) Rauhaa.


[ Edit | View ]

[> [> Re: Mutta kun en osaa hävetä.... -- Häh???, 21.11.2003 22:51:33

Anne!
Tämä on vapaa keskustelupalsta, johon mielestäni ei puheenjohtajalla ole oikeutta puuttua. Jokainen voi ilmaista vapaasti MIELIPITEENSÄ täällä. Jokainen uskoo mihin haluaa. Terrierin virallinen nimi on edelleenkin Jack Russell Terrieri, ja lisänimi working kulkee lähinnä metsästyspiireissä, mikäli et sitä aiemmin ole havainnut. Kerroppa sinä, mitkä niitä vääriä käsitteitä ovat olleet, jotta tyhmempikin (esim. minä, tämän tekstin kirjoittaja) ne tajuaisi. Painostavalle terrierille on luonteenomaista käydä "härkkimässä" elukkaa luolassa. Vaikka olet kuinka perustajajäsen, niin otappa huomioon tällainen pieni asia, maailma muuttuu ja niin muuttuu myös asiat Englannissa.
Miten voi olla hallituksen asia, jos sinulle soitetaan ja sinua arvostellaan. Tähän sanoisin, että tervetuloa joukkoon. Sinä olet saanut yhden puhelun, minä olen näitä vittuilu soittoja saanut kuukauden sisällä paljon enemmän!!!

vielä ote kasvattajsitoumuksesta
Tähän kasvattajan tulee pyrkiä ja on kirjallisesti antanut tämän lupauksen.

"Pyrin kasvatustyössäni parantamaan rotua kasvattamalla terveitä ja käyttötarkoitukseensa hyvin soveltuvia Jack Russell Terriereitä sekä säilyttämään rodun alkuperäiset luonteenpiirteet ja rakenteen Jack Russell Terrier Club of Great Britainin vahvistaman rotumääritelmän mukaisesti."

Tässä vielä liitteeksi ote yhdistyksen päämääristä:
"Rohkaista jäsenistöä lainmukaiseen ja inhimilliseen terrierimetsästykseen sekä puolustaa terrierimetsästäjien oikeuksia.
Tehdä tunnetuksi ja suojella alkuperäistä metsästysterrieriä, joka tunnetaan nimellä Jack Russell Terrieri."


[ Edit | View ]

[> [> Re: Mutta kun en osaa hävetä.... -- Pentutehtailija, 21.11.2003 23:59:05

Jos kerran et Anne hyväksy kasvattajasitoumusta, ole hyvä ja eroa yhdistyksestä. Hyvin yksinkertaista ja selvää! Kasvattaja sitoumuksesta pitäisi tyhmemmänkin ymmärtää mitä yhdistys haluaa kasvattajilta. Jos ei kelpaa, niin voi voi!!


[ Edit | View ]

[> [> Re: Mutta kun en osaa hävetä.... -- KimmoK, 23.11.2003 15:31:02

Täytyy tässä muistuttaa tämän keskustelufoorumin periaatteista!


Alkuun tähän heti Annelle terveisiä! Ansiokasta on kirjoittaa omissa nimissään ja ehkä se onkin se syy miksi tuota viestiä ei täältä poistettu herjaavana. ;-) Tarkoitit varmaan krapulaista puheenjohtajaa - näin pikkujouluaikana.

Ja asiaan...

Minä tai kukaan muukaan yhdistyksen toimihenkilö ei ole tänne velvoitettu rustaamaan mitään vastineita yksittäisten ihmisten kirjoituksiin vaikka niin aina joissain kirjoituksissa vaadittaisiinkin. Itse en ole nähnyt tarpeelliseksi alkaa edes pelkästään omissa nimissäni täällä mitään kommentoimaan, koska olen nähnyt paremmaksi olla toimenkuvan mukaisesti sivussa näistä uskonsodista, joita nimimerkkien takaa usein tarkoituksella vedätetään haluttuun suuntaan.

Yhdistyksemme tavoitteet ja säännöt ovat kaikkien jäsenien saatavissa. Niissä on esitetty yhdistyksen virallinen mielipide ja kanta asioihin.

Yhdistyksen toimivaltaa käyttää vuosikokouksessa valittu hallitus, jolle voi toimittaa asioita käsiteltäväksi. Emme tule keräämään näitä aiheita mistään internetin syövereistä. Vaikka tämä kyseinen keskustelufoorumi onkin yhdistyksen nimen alle perustettu. Se ei silti edusta minkäänlaista yhteydenottokanavaa hallituksen suuntaan. Tämä kyseinen media on varattu keskusteluihin, joissa mielipiteitä vaihtavat yksittäiset ihmiset - olivat sitten jäseniämme tai eivät. Tämähän ei tarkoita sitä, etteivät toimihenkilömme tätä lue, mutta kyse on tosiaan vain keskustelusta - voisi toisinaan jopa puhua sirkushuvista.

Täytyy myös tässä tilaisuuden tullen mainita, että yhdistyksen vuosikokous lähestyy eli nähkäämme siellä kaikki omina itsinään mielipideisensä kera ilman nimimerkkejä. Vuosikokoukseen ehtii vielä ehdottaa asioita käsiteltäväksi yhdistyksen sääntöjen mukaisella tavalla.


t.Kimmo
JRTCGB-SF ry hallituksen pj vm2003


[ Edit | View ]

[> [> Re: Mutta kun en osaa hävetä.... -- Jahtiveikko, 24.11.2003 10:08:54

Kun nyt Anne kerroit vuodatuksesi alussa tietäväsi millainen Russeli on luolassa ja miten se toimii, niin kerropa ensi alkuun vaikkapa omat saldosi vaikka parilta viimeisesltä vuodelta koirillasi. Nähdään sitten minkälaista pohjaa niille mainitsemillesi tiedoille koiran toiminnasta maan alla todellä löytyy. Tai vaikka siltä ajalta mitä olet luolakoiria kasvattanut. Vastuullisena kasvattajana olet varmasti pitänyt huolta siitä että koiriesi toiminta ja käytönkestoa on seurattu myös luonnossa jatkuvasti ja aktiivisesti eri saaliseläimillä. Muutenhan on aika hankala antaa inhottavia kysymuksiä (mm. saalismääristä ja koiran toiminnasta) esittävälle pennunostajalle OIKEITA vastauksia jotta hän päätyisi ottamaan pennun juuri sinulta.

Epäilit vahvasti että jahtimiehet eivät tiedä minkälaisen koiran ovat russelia ottaessaan hommanneet. Väittäisin kuitenkin että jahtimiehet nimenomaan tietävät millaisen koiran ovat ottaneet koska käyttävät sitä metsästykseen. Ja ovat ottaneet russelin juuri sen ominaisuuksien mukaan. Puuhastelijat ovat asia erikseen. Puheesi tappajaterriereistä ym. pistän liiallisen dramatisoinnin piikkiin. Toki kovimmat russelit ovat melkoisen kovia veikkoja joiden kanssa saa jo vähän katsella mihin koloon niitä pistää. Toisen ääripään ollessa sellaisia että keinoluollallakin haukutaan ahdinkoputken suulla uskaltamatta mennä juurikaan pidemmälle. Kumpaahan näistä kannattaisi käyttä jalostukseen?

Omista taustoista voin kertoa sen verran että saldoni viimeisen kahden vuoden ajalta on vaatimaton 33 kappaletta omalta koiralta eikä pelkästään supeja vaan sekaan sopii muitakin. Uskoisin jo jollain tavalla tietäväni millä lailla tyypillinen russeli luolassa toimii varsinkin kun olen päässyt noin kymmenen muunkin russelin tekemisiä käytännön metsästyksessä seuraamaan. Luolakoirametsästyksestä on kokemusta reilun 15 vuoden ajalta jonka aikana olen työskentelemässä nähnyt monenlaista ja -rotuista veijaria. Eli jonkinmoinen näkemys on tältäkin alalta tullut hankittua. Silti vieläkin tulee reissuilla uutta oppia eteen.


[ Edit | View ]



[ Contact Forum Admin ]


Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.