VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: 12345678[9]10 ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 14:47:15 02/06/01 Tue
Author: Matti
Subject: Re: Alku räjähdys teoria vai totta ?
In reply to: Antti 's message, "Re: Alku räjähdys teoria vai totta ?" on 20:41:27 02/05/01 Mon

>..
>
>Minun mielestäni maailmankaikkeus on syntynyt
>valosta, ensin Jumala loi valon ja sitten tämä
>valo on tiivistyi aineeksi sen värähtelytaajuden
>laskiessa tarpeeksi, siis aineen "vetäydyttyä
>itseensä".

Kun puhutaan Jumalasta kaiken ylläpitäjänä ja lakina
ja esim. kristin uskon jumalana niin ne ei minun mielestä sovi yhteen.
Jos ajatellaan kaikkeutta ennen ilmenevää maailman kaikkeutta niin oliko Jumalaa silloin olemassa ?
Luonnossa ja maailmankaikkeudessa on lainalaisuuksia jotka toimivat mutta onko se sama kuin kristinuskon jumalan tahdon toimintaa ?
Minulla on näkemys että kaikkeudessa on lainalaisuuksia jotka ovat paljon suurempia kuin mikään Jumala.
Jos ajatellaan mikä Jumala voisi olla niin se voisi suurimmillaan olla laki joka ilmentää itseään ilmenevänä ja ilmenemättömänä lakina mutta kristinuskon jumala on aivan eri asia koska se on määritelty puuttellisesti.
Maailman kaikkeus on lainalaisuuksien aikaan saama ilmiö kokonaisuus joka toimii täsmällisten suunnitelmien ja lakien alaisena .
Itse en ymmärrä millainen on Jumala joka ohjaisi kokonaisuutta ollen osana sitä ja sen ulkopuolella.ilman että kokonaisuus rajoittaisi itse Jumalaa.

>Minun näkemykseni mukaan energioita ohjailee ja
>ylläpitää
>älykkäät "voimanohjaajat", mutta ne eivät "osaa" olla
>lepotilassa.

Minun näkemys on se että kaikessa luonnossa ja elämässä on toiminnan ja levon jaksoja esim. aurimko se on toiminnassa tietyn ajan ja sammuu .
Aurinko on elämän ylläpitäjä maapallolla ja sitä ohjaa samat lain alaisuudet kuin muitakin aurinkoja kaikkialla avaruudessa.
Lepotilalla en tarkoita ettei voima tai lainalaisuus olisi toiminnassa vaan että laki joka ohjaa kaikkea on eritavalla toiminnassa kuin ilmenevän maailmankaikkeuden aikana.

Matti

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Replies:

  • Re: Alku räjähdys teoria vai totta ? -- Esa, 20:34:03 02/06/01 Tue
  • Re: Alku räjähdys teoria vai totta ? -- Antti, 21:32:25 02/06/01 Tue
    Post a message:
    This forum requires an account to post.
    [ Create Account ]
    [ Login ]

    Forum timezone: GMT+2
    VF Version: 3.00b, ConfDB:
    Before posting please read our privacy policy.
    VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
    Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.