VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: [1]23 ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 7.11.2003 16:38:51
Author: Pakki
Subject: Re: MATADOR!
In reply to: :o 's message, "MATADOR!" on 6.11.2003 12:29:53

Yhdyn asiassa Jahtiveikkoon. Ihmettelen vaan, että miksi nk. nuoria koiria käytetään niinkin paljon jalostukseen, kun ei vielä tiedetä esim. perinnöllisistä sairauksista mitään. Ei uolitoista vuotiaasta uroksen periyttämisestä voi paljon mitään todeta. Ensinnäkin sen ikäinen uros on vielä kasvava, sen luusto ja lihakset kehittyvät. Silmäsairauksia ei pystytä vielä toteamaan, entäs polvet ja lonkat. Einän siihen ikään mennessä saa edes virallisia lonkkakuvia. Tässä kyseisessä rodussa on ilmennyt aivan turhaa "pullistelua" käytettäessä tiettya linjaa riittävän paljon. Turha on sanoa, että tätä ominaisuutta haetaan. Ärhäkkyys on täysin eriasia kuin luolakoiralla kovuus.
Surkeinta on kaupitella pentuja metsästäjille, kun metästäjä on jo soitellut liudan ei metsästäville kasvattajille, niin saattaa kyllästyminen iskeä juuri siinä kohtaa, kun langan toisessa päässä olisin oikeasti työkoirapentujen omistaja.

Ja nyt kun olen vauhtiin päässyt, niin sanonpa vielä tämänkin. Jokaisen VASTUULLISEN KASVATTAJAN tulisi ilmoitella perinnöllisistä sairauksista roturekisterin hoitajalle. On täysin edesvastuutonta olla ilmoittamatta. Vain todellinen vellihousu pitää tämänkin salaisuutena.

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Replies:

[> Re: MATADOR! -- Vili-Boy, 7.01.2004 12:25:39

Heips!
Olen nyt hieman myöhässä tähän aiheeseen, mutta kun
asia koskee omaa poikaa ei voi olla hiljaa!
Meidän poika alkoi puolivuotiaana aristamaan toista
taka jalkaa..ajan mittaa kipu ja aristus lisääntyi, eläinlääkäri arvioi sitä venähdykseksi.mutta kipu
vain jatkui. Kunnes eräs kasvattaja kehoitti minua
viemään vilin spesialistille Vihtiin, Skutnabille.
Maksoi mitä maksoi, varasin ajan puoli vuotta ensioireiden jälkeen. En ole koskaan tavannut yhtä pätevää lääkäriä.
"Ei ole venähtänyt, polvissa ei vikaa, jalka liikkuu normaalisti...joo, otetaan röntgen...No niin, tätähän minä jo vähän veikkailinkin..tauti nimeltä leg-perthes."

Legg-perthesistä on taisteltu jo pitkään, onko
se perinnöllinen vai ei. No, kuitenkin vilin
jalka leikattiin ja koira on nyt puoli vuotta leikkauksen jälkeen parempi kuin koskaan.

Haluaisin vain tämän tarinan myötä kertoa, että kun
puoli vuotias koira alkaa syyttä nilkuttaa voi kyseessä olla tämäkin, pirullinen tauti joka voi periytyä piilevänä monen sukupolven ajan (jopa 13 sukupolvea). ja tauti ei edes alku vaiheessa näy röntgenissä, varsinkin jos elääkäri
on tietämätön taudin mahdollisuudesta. En tiedä muita koiria, joilla tämä tauti olisi ollut, mutta kiinnostaa, onko muilla yhdistyksen koirilla moista tavattù??!
terv. Nyt virkeä ja iloinen Vili-Boy


[ Edit | View ]

[> [> Re: MATADOR! -- Sari, 8.01.2004 9:38:46

Olisin todellakin kiinnostunut kuulemaan saman, onko ko.tautia esiintynyt rodussa, kuinka paljon, ja kerääkö joku tietoa taudin esiintymisestä. Kun oman narttuni pentueessa tuli kyseinen sairaus ilmi, ilmoitin emän kasvattajalle, uroksen omistajalle ja muiden pentujen omistajille. Mutta pitäisikö asiasta ilmoittaa vielä jollekkin? Kenelle?


[ Edit | View ]

[> [> [> Re: MATADOR! -- Rosa, 22.01.2004 11:26:10

Meillä on nyt perivuotias uros, jolla ilmeni Leg-Perthes n. puolivuotiaana ja leikattiin heti diagnoosin jälkeen. Koiran kivut ovat ilmeisesti kokonaan hävinneet mutta jalka ei edelleenkään ole "normaali". Luotan siihen että kasvattaja on ilmoittanut asiasta tarvittaviin paikkoihin.


[ Edit | View ]



[ Contact Forum Admin ]


Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.